Badanie słuchu – jak przygotować się do wizyty u audiologa
Wizyta u audiologa jest wskazana w przypadku każdej osoby, która ma problemy z niedosłuchem lub całkowitą utratą słuchu. Zazwyczaj poprzedzona jest konsultacją z laryngologiem – gdy okaże się, że kłopoty słuchowe nie są tymczasowe, na przykład nie wynikają ze stanu zapalnego. Wówczas potrzebny będzie aparat słuchowy – o tym jednak zdecydować powinien specjalista. Jak przygotować się do badania słuchu?
Jak wygląda to badanie?
W gabinetach protetyka słuchu, jak również u audiologa, można spotkać się z bardzo prostym sposobem na przetestowanie stanu narządu słuchu pacjenta – z badaniem na audiometrze. Generuje on tony o odmiennych częstotliwościach osobno dla lewego i dla prawego ucha wprost do słuchawek. Słuchawki wyglądają zupełnie jak te do słuchania muzyki. Komputer połączony jest ze specjalnym przyciskiem uruchamianym ręcznie przez pacjenta. Gdy słyszy on jakikolwiek dźwięk – naciska go. Dzięki temu osoba przeprowadzająca badanie jest w stanie określić, od jakiej częstotliwości dźwięki są przez pacjenta słyszane. Używane są również specjalne słuchawki opierane na kości czaszki, badające przewodnictwo kostne dźwięku. Czytelny wykres takiego badania pozwala na określenie stopnia ubytku zmysłu w każdym z uszu i jego rodzaju. Na jego podstawie dobierane są parametry aparatów słuchowych, które pozwalają pacjentowi odbierać dźwięki prawidłowo – jak osoba bez niedosłuchu.
Czy do badania trzeba się przygotować?
Badanie poprzedzone jest zazwyczaj dokładnym obejrzeniem wnętrza kanału słuchowego przy pomocy otoskopu. Warto więc przed planowanym testem zadbać o to, by wnętrze było czyste – nie czyszcząc go patyczkiem kosmetycznym, a jedynie wpuszczając do środka specjalne krople do higieny uszu. Dobrze jest również umieć opisać swoje dolegliwości – na przykład określić, w jakich sytuacjach występują szczególne problemy ze słuchem i jak się one objawiają. Poza tym przydatne bywają wyniki z poprzednich lat, które pomogą audiologowi określić postęp ubytku słuchu.
Test online – dla kogo jest i jak wygląda?
Jak widać, badanie na audiometrze nie należy do szczególnie wymagających pod względem sprzętowym. Stąd też coraz częściej przeprowadza się testy słuchu online. Ich zadaniem jest wstępna selekcja pacjentów, zanim trafią oni do gabinetu audiologa lub protetyka słuchu, aby przeprowadzić potwierdzające badanie i otrzymać prawidłową interpretację wyników. Taki test można wykonać we własnym domu, z poziomu komputera – wystarczy jedynie mieć dostęp do dobrej jakości słuchawek i sprawny system audio w swoim sprzęcie. Jest on bardzo podobny do tego robionego u specjalisty – do słuchawek trafiają dźwięki o różnej częstotliwości, na które pacjent ma jedynie zareagować poprzez naciśnięcie przycisku. Wyniki otrzymuje się od razu – pozwalają one stwierdzić, czy rzeczywiście masz problem ze słuchem, i jak głęboki on jest. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu niewymagającemu żadnych większych przygotowań można szybko zweryfikować stan swojego słuchu bez wychodzenia z domu i wiedzieć, na czym się stoi przed umówieniem wizyty u lekarza!