Domowe sposoby na pranie dywanu – każdy ma to w domu!
Dywany wciąż cieszą się dużą popularnością mimo pojawienia się na rynku wielu produktów zastępczych. Sprawdzają się szczególnie w takich miejscach jak sypialnia, salon i korytarz. Dodają wnętrzu uroku i przytulności, ale też izolują termicznie i akustycznie. Jeśli dywan będzie odpowiednio pielęgnowany, na pewno posłuży wiele lat i zachowa idealny wygląd.
Dlaczego dywan to dobre rozwiązanie?
Podłogi winylowe, eleganckie płytki, modne panele czy naturalne drewno – wybór materiałów na podłogę jest ogromny i atrakcyjny. W wielu przypadkach nic nie zastąpi jednak tradycyjnego dywanu, który przybrał obecnie nowoczesny i niebanalny design. Połączenie tego co dawne z nowoczesnością niesie ze sobą wiele możliwości aranżacyjnych wystroju wnętrz różnego typu. Dywan pasuje do czystej klasyki, jak i wielu odmian stylu nowoczesnego. Kolorowy dywan w spokojnym, stonowanym wnętrzu wprowadza element dynamiki, nadaje mu niepowtarzalny charakter. Z kolei te o jednolitej barwie i bez wzorów tonują wystrój, w którym dominują kolory, wzory i różne kształty.
Oprócz ocieplenia i nadania wnętrzu atrakcyjności dywan tworzy klimatyczny nastrój. Położony w strefie relaksu przy sofie czy w fotelu wygląda rewelacyjnie i daje miłe odczucie dotykowe dla stóp. W takich miejscach pasują mniejsze dywany shaggy z długim włosiem. Delikatne, puszyste i miękkie dywaniki w połączeniu z innymi tekstyliami np. flanelowym, pledem czy eleganckimi zasłonami tworzą zgrany i modny duet. Jeśli marzą Ci się takie unikalne zestawienia, które odświeżą wnętrza i dodadzą mu charakteru, odwiedź np. sklep Restilo. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych wzorów i kolorów w ofercie dywanowej do każdej aranżacji. Dywany restilo mają typowe i nieregularne kształty. Sporo jest dywaników okrągłych i kwadratowych w sam raz pod stolik kawowy czy w okolice łóżka. Równie ciekawie prezentują się w korytarzu, w kuchni czy w salonie pod ławą.
Pielęgnacja dywanów syntetycznych
Dywany z tworzyw sztucznych nieco łatwiej pielęgnować, niż te z tworzyw naturalnych. Tak czy inaczej, trzeba zachować ostrożność, aby nie uszkodzić delikatnego syntetycznego runa. Przy czyszczeniu tego typu dywanów musisz pamiętać, że chłoną o wiele więcej wody niż włókna te z włókien naturalnych. Stosuj więc do ich czyszczenia raczej takie środki jak pianki czy suche szampony. Nie należy prać ich w pralce, bo woda może uszkodzić warstwę lateksu czy inny materiał użyty do produkcji. Również używanie suszarki może się skończyć źle dla delikatnych sztucznych włókien. Mimo że dywany sztuczne są bardziej odporne na wodę, nie nadużywaj jej, bo włókna mogą zmatowieć.
Wśród dywanów syntetycznych warto zwrócić uwagę na poliamidowe. Nie odkształcają się, co sprawia, że można na nich ustawiać nawet cięższe meble. Sprawdzą się również w przestrzeni komercyjnie, np. w biurach czy sklepach wielkopowierzchniowych. Są też bardzo trwałe i stanowią bardzo dobrą izolację termiczną oraz akustyczną. Równie dużą popularnością cieszą się dywany wykonane na bazie poliestru i poliakrylu. Cieszą oko feerią barw i wzorów.
Jeśli chcesz wzbogacić swoje mieszkanie tego typu dawany, masz do wyboru inspiracji w wielu sklepowych katalogach. Idealnie sprawdzą się w pokojach dziecięcych i u alergików. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj wybrać, spójrz na dywany syntetyczne z Restilo, które mogą być bardzo dobrym przykładem i usprawnić zakupy.
Jak dbać o dywany naturalne?
W przypadku dywanów z naturalnego włosia pielęgnacja różni się w niektórych aspektach. Tego typu dywany najlepiej zaimpregnować specjalnym preparatem, aby chronić je przed wilgocią. Bardzo uważaj, stosując różnego rodzaju preparaty do czyszczenia, mydła czy pianki. Powinny być to środki ze specjalnym oznaczeniem do włókien naturalnych. Szczególną ostrożność zachowaj przy czyszczeniu dywanów z wełny, bo one w zetknięciu ze zwykłym mydłem mogą stracić elastyczność i odporność na uszkodzenia. Lepiej używać mydła szarego lub innego delikatnego detergentu zmieszanego z wodą w proporcji 1:4. Do czyszczenia takich dywanów nie ozywaj szorstkich szczotek, ale plastikowych i tych z miękkim włosiem. Do odkurzacza lepiej założyć praktyczną ssawkę. Dywany z dłuższym włosiem, także wełnianym, wysusz suszarką, aby włókna nie zapleśniały.
Dywany naturalne, jak i sztuczne, wymagają częstego odkurzania i trzepania z nagromadzanego w runie kurzu. Raz w roku należy porządnie wyprać dywan, a te bardziej wymagające lepiej oddać do profesjonalnego czyszczenia w pralni. Wtedy masz pewność, że Twój dywan znalazł się w dobrych rękach. W pralniach używa się wysokiej jakości, bezpieczne preparaty, a profesjonalne techniki prania zapewniają bardzo dobre efekty. Duże znaczenie ma również suszenie dywanu w optymalnych warunkach.