Estetyka i funkcjonalność – soczewki czy okulary – co pasuje do Ciebie?

Estetyka i funkcjonalność – soczewki czy okulary – co pasuje do Ciebie?

Korygowanie wady wzroku opiera się przede wszystkim na doborze odpowiednich soczewek kontaktowych albo okularów. Istnieje możliwość wyboru pomiędzy jednym a drugim rozwiązaniem, jednak decyzję trzeba podjąć świadomie, mając na uwadze wszelkie wady i zalety zarówno okularów, jak i soczewek.

Kiedy warto wybrać okulary?

Pytanie soczewki czy okulary wydaje się mieć jedną odpowiedź – mając dostęp do nowoczesnych szkieł, coraz więcej osób wybiera właśnie je. Tymczasem w niektórych przypadkach lepiej sprawdzają się tradycyjne okulary. Powinny zdecydować się na nie osoby, które potrzebują odpowiednich szkieł wyłącznie do czytania albo pracy przy komputerze. Ci, którzy noszą je w celach profilaktycznych, również wybierają okulary. Ich zaletą jest łatwość zachowania higieny, dlatego sprawdzą się w przypadku osób z alergiami i wrażliwymi oczami, podatnymi na infekcje. Okulary to rozwiązanie dla tych, którzy chcą podkreślić urodę albo zatuszować pewne jej mankamenty dzięki odpowiednim soczewkom.

Jakie są wady okularów?

Soczewki czy okulary? Co wybrać, jeśli na co dzień jesteśmy aktywni? W takim przypadku o wiele lepiej sprawdzają się soczewki kontaktowe. Ponadto okulary nie są przez wszystkich akceptowane – źle czują się w nich przede wszystkim mali pacjenci, ale też niektórzy dorośli. Nosząc je, trzeba pamiętać o częstym czyszczeniu. Należy zachować ostrożność, gdyż jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne narażają okulary na zniszczenie.

Soczewki kontaktowe – dla kogo?

Podstawową zaletą soczewek kontaktowych jest wygoda użytkowania. Wystarczy założyć je rano i zdjąć wieczorem, można też stosować je w czasie uprawiania różnego typu sportów. W przeciwieństwie do okularów nie parują i w mniejszym stopniu narażone są na uszkodzenia. Doskonale sprawdzają się w przypadku kobiet lubiących codzienny makijaż. Soczewki nie ograniczają pola widzenia, przez co chętnie wybierają je na przykład zawodowi kierowcy. Będą również rozwiązaniem dla dzieci i dorosłych, którzy nie potrafią przekonać się do okularów. Obecnie na soczewki może zdecydować się niemal każdy – krótkowidz, osoba cierpiąca na nadwzroczność czy astygmatyzm. Nowoczesne modele dobrze korygują nawet większe wady wzroku.

Jakie wady mają soczewki?

Jedną z głównych wad soczewek kontaktowych jest ich cena, zwłaszcza jeśli decydujemy się na szkła jednodniowe. Nosząc je, trzeba przestrzegać zasad higieny, wybierając między innymi odpowiedni płyn do soczewek. Osobom początkującym niemałe problemy może sprawić zakładanie i zdejmowanie soczewek. U niektórych osób szkła powodują suchość oczu.

Soczewki czy okulary – co wybrać dla siebie?

Soczewki czy okulary – wybór odpowiedniego rozwiązania uzależniony jest od wielu czynników. Jeśli noszenie okularów wydaje się uciążliwe, warto spróbować soczewek. Początkowo mogą być nieco uciążliwe, ale po pewnym czasie okazują się bardzo komfortowe i praktyczne. Osoby aktywne oraz te, które nie chcą dokonywać zmian w swoim wyglądzie, zdecydowanie częściej wybierają soczewki. Chcąc zaoszczędzić, warto zakupić szkła dwutygodniowe albo miesięczne. 

Redaktor Naczelny

Polecane:

Jak pozbyć się niedoskonałości na twarzy? Sprawdzone sposoby i składniki na zaskórniki

Jak pozbyć się niedoskonałości na twarzy? Sprawdzone sposoby i składniki na zaskórniki

Kompleksowe usługi salonu optycznego w Krakowie

Kompleksowe usługi salonu optycznego w Krakowie

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – o czym należy pamiętać?

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – o czym należy pamiętać?

Jak zapobiegać próchnicy? Sprawdzone sposoby!

Jak zapobiegać próchnicy? Sprawdzone sposoby!