Gdzie zgłosić zakłócanie ciszy nocnej przez głośnych sąsiadów?

Gdzie zgłosić zakłócanie ciszy nocnej przez głośnych sąsiadów?

Każdy z nas ma prawo do relaksu i spokojnego odpoczynku, zwłaszcza w godzinach nocnych. Cisza nocna obowiązuje niezależnie od tego czy mieszkamy w dużym bloku, czy też w małym prywatnym domku jednorodzinnym. Gdzie zgłosić zakłócenie ciszy nocnej, gdy nieustanne hałasy, kłótnie, imprezy do białego rana czy nocne remonty uniemożliwiają nam codzienne funkcjonowanie? Podpowiadamy, jak zgłosić takie incydenty krok po kroku.

Jak zgłosić zakłócanie ciszy nocnej – poradnik krok po kroku

Zakłócanie ciszy nocnej w bloku czy w domach jednorodzinnych to niestety bardzo częsta sytuacja, choć nie zawsze jest ona zgłaszana odpowiednim służbom. Co ciekawe, choć zwyczajowo przyjęło się, że cisza nocna obowiązuje od 22 wieczorem do 6 rano następnego dnia, żadna ustawa nie reguluje dokładnie godzin, w których należy nam się chwila spokoju i relaksu. Kodeks wykroczeń wspomina, że zakłócanie spokoju może mieć miejsce bez względu na porę dnia.

Prawdo do odpoczynku naruszają prace remontowe, głośna muzyka czy imprezy do białego rana, choć jak wiadomo, ciężko jest udowodnić zakłócanie odpoczynku dziennego, gdyż są to wrażenia mocno subiektywne. Jak wygląda zgłoszenie zakłócania ciszy nocnej? Zanim udasz się do odpowiednich służb, warto porozmawiać z sąsiadem i szczerze przedstawić swoje stanowisko. Jeśli szczera rozmowa nie przyniesie pożądanych skutków, należy wystosować prośbę o interwencję na policję lub do straży miejskiej. Z reguły pierwsza interwencja kończy się upomnieniem, zaś następne mogą poskutkować nałożeniem na sąsiada mandatu karnego, a nawet skierowaniem sprawy do sądu, gdy zakłócenie ciszy nocnej staje się notoryczne. Warto również problem zgłosić w spółdzielni mieszkaniowej, która także ma możliwość nałożenia kary finansowej na lokatorów, sprawiających tego rodzaju problemy.

Co grozi za zakłócanie ciszy nocnej

Zakłócanie ciszy nocnej w bloku

Chyba nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że mieszkanie w bloku wymaga zdecydowanie większej odporności na różnego rodzaju hałasy, niż to bywa w przypadku domów jednorodzinnych. Cienkie ściany przepuszczają znacznie więcej odgłosów, a budynki wielorodzinne cechuje nagromadzenie osób o różnych charakterach i stylach funkcjonowania. Niemniej jednak naruszenie ciszy nocnej przez głośne spotkania i imprezy, muzykę czy remont w dalszym ciągu podlega odpowiednim karom.

Jak już zostało wspomniane różnego rodzaju krzyki, hałasy czy innego rodzaju wybryki mogą przeszkadzać nie tylko w nocy, ale również i w dzień. Taką sytuację przewidział również Kodeks wykroczeń, który nie wprowadza ram czasowych dla interwencji w tym zakresie. Co grozi za zakłócanie ciszy nocnej w bloku? To przede wszystkim upomnienie, które będzie pierwszą „karą” nałożoną na głośnych lokatorów. Jeśli jednak sytuacja będzie się powtarzać, a w bloku będzie miało miejsce regularne zakłócanie ciszy nocnej policja z pewnością przejdzie do bardziej radykalnych kroków, jakimi będą mandaty w wysokości nawet do 5000 zł. Odmowa przyjęcia mandatu lub też dalsze lekceważenie zasad współżycia społecznego, będzie skutkowało skierowaniem wniosku do sądu, który może podjąć decyzję o ograniczeniu, a nawet o pozbawieniu wolności. Pozytywne skutki może również przynieść wniosek do wspólnoty mieszkaniowej lub też do zarządu spółdzielni.

zakłócanie ciszy nocnej

Czy można anonimowo zgłosić zakłócanie ciszy nocnej?

Wiele osób zastanawia się z pewnością, czy można anonimowo zgłosić zakłócanie ciszy nocnej. Nic dziwnego, bo bardzo często dokonując zgłoszenia, nawet na uciążliwych sąsiadów, odczuwamy pewien dyskomfort psychiczny. Co więcej, wiele osób wybiera anonimowe zgłoszenie zakłócania niszy nocnej, bojąc się późniejszych konsekwencji ze strony niesubordynowanych lokatorów. Jak się okazuje, anonimowe zgłoszenie na policję zakłócania ciszy nocnej jest możliwe. Dokonując takiego zgłoszenia, nie jesteśmy zobowiązani do podawania swoich danych osobowych dyspozytorowi, odbierającemu naszą prośbę o interwencję. I choć policja będzie miała w tej kwestii nieco ograniczone możliwości, patrol będzie musiał przyjechać na interwencję, upominając sąsiadów zagłuszających ciszę nocną, bądź też nakładając na nich odpowiednią grzywnę.

mandat za zakłócanie ciszy nocnej

Co grozi za zakłócanie ciszy nocnej?

Artykuł 51 paragraf 1 Kodeksu wykroczeń wyraźnie stwierdza: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Tak więc zagłuszanie ciszy nocnej wiąże się z poniesieniem konsekwencji. Z tego względu warto wiedzieć, gdzie zgłosić zakłócanie ciszy nocnej oraz jak zgłosić zakłócanie ciszy nocnej, by interwencja była skuteczna.

Podstawowa i najczęściej stosowana kara za zakłócanie ciszy nocnej to przede wszystkim grzywna, której wysokość może wahać się od 20 do nawet 5000 zł. Jeśli lokator nie zaprzestanie uciążliwych działań lub też nie przyjmie mandatu, sprawa może zostać skierowana do sądu, który dysponuje możliwością ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności dla tych, którzy nagminnie łamią przepisy współżycia społecznego. W skrajnych przypadkach wspólnota mieszkaniowa może wnioskować również o eksmisję lub sprzedaż lokalu w drodze licytacji, co wynika z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.

Cisza nocna w bloku

Ile wynosi mandat za zakłócanie ciszy nocnej?

To, ile wynosi mandat za zakłócanie ciszy nocnej, zależy od kilku czynników. Rozpiętość grzywny jest dość spora, bo wynosi od 20 do nawet 5000 zł. Za regularne zakłócanie ciszy nocnej paragraf Kodeksu wykroczeń przewiduje ograniczenie wolności, zaś najsurowszą karą jest pozbawienie wolności. Karę taką nakłada sąd, po skierowaniu do niego odpowiedniego wniosku.

W jakich godzinach obowiązuje cisza nocna?

Zwyczajowo uznaje się, że cisza nocna obowiązuje w godzinach od 22 wieczorem do 6 rano następnego dnia. Co ciekawe, nie jest to regulowane żadną ustawą, a Kodeks wykroczeń wyraźnie stwierdza, że zakłócanie spokoju może dotyczyć również godzin w ciągu dnia. W tym przypadku jednak są to odczucia mocno subiektywne, co z reguły zniechęca funkcjonariuszy do skutecznych interwencji.

Redakcja

Polecane:

Cleanser do twarzy – jaki powinien mieć skład?

Cleanser do twarzy – jaki powinien mieć skład?

Jak zachować się w klubie sportów walki? Te rzeczy musisz wiedzieć!

Jak zachować się w klubie sportów walki? Te rzeczy musisz wiedzieć!

Torebka biała – na co dzień czy od święta?

Torebka biała – na co dzień czy od święta?

Antyoksydanty: Naturalne produkty dla długowieczności i młodości Super CoQ19 Plus i Mega qProtect

Antyoksydanty: Naturalne produkty dla długowieczności i młodości Super CoQ19 Plus i Mega qProtect

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − 2 =