Jak dbać o drewniane drzwi zewnętrzne?

Jak dbać o drewniane drzwi zewnętrzne?

Regularna pielęgnacja drewnianych drzwi zewnętrznych jest kluczowa dla utrzymania ich nienagannego wyglądu przez wiele lat. Ma również ogromne znaczenie dla zachowania ich funkcjonalności – bez regularnych zabiegów pielęgnacyjnych mogą być znacznie bardziej podatne na uszkodzenia wskutek ekspozycji na wilgoć czy promienie UV. Przedstawiamy, jak odpowiednio zadbać o drewnianą stolarkę drzwiową oraz jakie działania warto podjąć, aby przedłużyć jej żywotność.

Czyszczenie drzwi zewnętrznych drewnianych

Czyszczenie drzwi to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który warto przeprowadzać systematycznie – przynajmniej raz na kwartał, a w przypadku większych zabrudzeń nawet raz na miesiąc. Lekkie zanieczyszczenia bez problemu usuniesz za pomocą miękkiej, zwilżonej szmatki lub gąbki i łagodnego detergentu, np. mydła lub płynu do naczyń. Jeżeli to nie wystarczy do eliminacji brudu, najlepiej będzie skorzystać z dedykowanych preparatów do czyszczenia drewna. Pamiętaj, aby unikać środków z zawartością agresywnych chemikaliów, gdyż mogłyby one uszkodzić powierzchnię drzwi.

Proces czyszczenia warto zacząć od odkurzenia ościeżnicy. Możesz w tym celu wykorzystać szmatkę lub odkurzacz ze specjalną szczotką, jeśli osiadło na niej dużo kurzu. Następnie należy przejść do czyszczenia zawiasów, które również oczyścisz za pomocą zwilżonej ścierki. Jeżeli drzwi zaczęły się zacinać lub skrzypieć, konieczne będzie także zaaplikowanie dedykowanych smarów. Skrzydło drzwi wejściowych najlepiej myć na samym końcu.

Warto już w tym miejscu zaznaczyć, że bardzo wiele zależy od samej klasy stolarki drzwiowej. Nawet największa dbałość o jej stan na niewiele się zda, jeżeli będzie ona niskiej jakości. Wytrzymałe drzwi drewniane, które posłużą Ci przez lata, zamówisz na stronie https://www.oknoteka.pl/oferta/drzwi-zewnetrzne.

Jakie prace konserwacyjne należy przeprowadzić?

Drugim, równie, a może nawet jeszcze bardziej istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest konserwacja drewnianych drzwi wejściowych. Tą należy przeprowadzać przynajmniej raz na kilka lat, jednak częstotliwość w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych, na które są na co dzień narażone. W procesie tym przydatne będą lakiery i oleje do drewna oraz impregnaty. Warto również regularnie kontrolować stan drzwi, zwracając szczególną uwagę na potencjalne odpryski i pęknięcia, stan zawiasów oraz uszczelek. Zużyte uszczelki należy jak najszybciej wymienić, gdyż mogą one doprowadzić do przeciekania oraz uszkodzenia struktury drzwi.

Prace konserwacyjne należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia drzwi. Następnie trzeba na nie nałożyć impregnat, który zabezpieczy drewno przed wilgocią i promieniowaniem UV. Warto w tym celu wybrać preparat odpowiadający kolorowi stolarki drzwiowej lub skorzystać z preparatu bezbarwnego. Dla najlepszego efektu powierzchnia będzie musiała być nim pokryta 3 razy, w kilku-, kilkunastugodzinnych odstępach czasu. Po nałożeniu impregnatu można przystąpić do lakierowania drzwi – lakier powinien być nałożony równomiernie i bez zacieków.

Pamiętaj również, aby przed rozpoczęciem prac pielęgnacyjnych zapoznać się z zaleceniami producenta drzwi. To w dużej mierze od nich zależy, jakie środki będą potrzebne do czyszczenia i konserwacji oraz w jakich warunkach pielęgnacje można przeprowadzić.

Redaktor Naczelny

Polecane:

Osłony nad drzwi – wszystko, co na ich temat wiedzieć powinniście

Osłony nad drzwi – wszystko, co na ich temat wiedzieć powinniście

Ciemne kuchnie – czym powinny się charakteryzować tego typu wnętrza?

Ciemne kuchnie – czym powinny się charakteryzować tego typu wnętrza?

Beton w architekturze: Elegancja i solidność balustrad betonowych

Beton w architekturze: Elegancja i solidność balustrad betonowych

Jak korzystać z klimatyzacji, aby była najbardziej efektywna

Jak korzystać z klimatyzacji, aby była najbardziej efektywna