Jak legalnie sprzedać auto na części?

Jak legalnie sprzedać auto na części?

Za nienadający się do dalszej eksploatacji pojazd można otrzymać trochę pieniędzy podczas sprzedaży. Musi to odbyć się w legalny sposób, co z góry dyskwalifikuje niektóre praktyki. Sprawdźmy więc, jak uporać się z tym problemem.

Dlaczego legalny skup uszkodzonych aut jest tak ważny?

Na początku wyjaśnijmy jednak podstawową kwestię: czemu w ogóle kierowca powinien kłopotać się przepisami zezłomowania samochodu? Wiele osób odpowie, że to istotne ze względu na ekologię, ponieważ niewłaściwie składowany złom samochodowy zagraża środowisku naturalnemu. To jak najbardziej prawda.

Trzeba mieć przy tym na uwadze własne bezpieczeństwo. Tylko firmy wystawiające świadectwo legalnego rozebrania na części dają gwarancję, że pojazd nie zostanie użyty do przestępstw, np. kradzieży paliwa, co jest powszechną praktyką nieuczciwych kupców, którzy sprowadzają przez to kłopoty na pierwotnego właściciela. Działający w granicach prawa skup uszkodzonych aut nie niesie ze sobą takiego zagrożenia. Wszystkie formalności zostają załatwione od razu, a potwierdzenie ląduje na ręce klienta.

Krok pierwszy: znaleźć skup uszkodzonych aut

Jak więc znaleźć legalnego kupca? Najlepiej kierować się opiniami zbieranymi przez firmę specjalizującą się w tej dziedzinie. Dobrym przykładem jest marka Scrabcar. Zajmują się złomem samochodowym od lat i są powszechnie uznawani za zaufanego partnera w województwie wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim. Warto bliżej przyjrzeć się temu, co oferuje ich skup uszkodzonych aut.

Niezłym wyznacznikiem są też usługi dodatkowe. Scrabcar za darmo odbierze uszkodzoną maszynę i zapłaci za nią na miejscu. Tym właśnie powinien wyróżniać się profesjonalny skup.

Krok drugi: dostarczyć dokumenty na złom samochodowy

Działanie w zgodzie z prawem wymaga dopełnienia formalności. Na szczęście prawdziwi fachowcy nie pozostawiają tego klientom. Skup uszkodzonych aut potrzebuje jedynie kilku dokumentów, które posłużą do sporządzenia wniosku o wyrejestrowanie pojazdu. Na tej podstawie zostanie też wydane zaświadczenie o przeznaczeniu go na sprzedaż poszczególnych części.

Co konkretnie jest potrzebne, aby złom samochodowy mógł zostać legalnie zakupiony? To przede wszystkim:

– dowód rejestracyjny,

– karta pojazdu,

– czytelny numer VIN,

– tablice rejestracyjne,

– umowa kupna/sprzedaży (jeśli nie doszło do przerejestrowania).

Krok trzeci: odebrać gotówkę za złom samochodowy

To wszystko. Oczywiście w gestii sprzedającego pozostaje jeszcze wyrejestrowanie auta z Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Potem już w ogóle nie trzeba się przejmować oddanym na złom pojazdem.

Ile w sumie można uzyskać w ten sposób pieniędzy? To zależy od wagi pojazdu (złom samochodowy z ciężarówek jest droższy), a także jego kompletności. Za każdy brakujący kilogram należy spodziewać się odjęcia pewnej sumy.

W ostatecznym rozrachunku nawet mocno uszkodzone i wybrakowane maszyny lepiej oddać do skupu uszkodzonych aut niż pozwalać im dalej niszczeć na podwórku. Zawsze otrzyma się solidny zastrzyk gotówki za coś, czego i tak już się nie potrzebuje.

Redakcja

Polecane:

fallback-image

Dlaczego warto odwiedzić salon samochodowy?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy sprzedaży samochodu do skupu?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy sprzedaży samochodu do skupu?

Jak negocjować cenę pojazdu w komisie samochodowym?

Jak negocjować cenę pojazdu w komisie samochodowym?

Jak zrozumieć oznaczenia części samochodowych?

Jak zrozumieć oznaczenia części samochodowych?