Jak poprawnie zainstalować czujnik momentu obrotowego?

Jak poprawnie zainstalować czujnik momentu obrotowego?

Czujnik momentu obrotowego to niezbędny element w zasadzie każdego układu napędowego. Urządzenia te występują w układach napędowych w samochodach, sprzęcie przemysłowym, czy też w turbinach wiatrowych. Zakres zastosowań jest naprawdę szeroki. Ponadto z czujnika bezwzględnie trzeba korzystać podczas pomiarów testowych podczas tworzenia układów napędowych. Pojawia się jednak pytanie, jak właściwie zamontować ten element i o czym pamiętać?

Dlaczego prawidłowy montaż czujnika momentu obrotowego jest tak ważny?

Podstawowym zadaniem czujnika momentu obrotowego jest dokonywanie precyzyjnych pomiarów. Maksymalna dokładność jest bardzo ważna zarówno na poziomie testów, jak i w układzie napędowym montowanym w danej maszynie. Nie sposób zmniejszyć niepewność pomiaru do akceptowalnych poziomów bez właściwie zainstalowanego czujnika. Poza tym błąd na etapie instalacji może skutkować wzrostem awaryjności układu, a w konsekwencji i kosztownymi naprawami.

Jak obsługiwać czujnik momentu obrotowego?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że czujnik momentu obrotowego to element niezwykle wręcz delikatny. Tym samym trzeba obchodzić się z nim bardzo ostrożnie. Warto wiedzieć, że czujnikami, zwłaszcza tymi najcięższymi, można manewrować, korzystając ze śrub oczkowych i pasów. Jest to możliwe dzięki obecności w czujniku otworów gwintowanych. Oczywiście trzeba również zadbać o bezpieczny transport czujników, poprawnie zapakowanych i zabezpieczonych.

Montaż jak najbliżej łożyska

Instalacja czujnika momentu obrotowego powoduje wyraźne wydłużenie wału. Niestety idzie to w parze z obniżeniem jego sztywności, a to przekłada się na niestabilność przy prędkości krytycznej. Całe szczęście można temu zapobiec. Po pierwsze, czujnik momentu obrotowego zawsze należy montować tak blisko łożyska, jak to tylko możliwe. Po drugie nie obejdzie się bez wyważenia sensora. Ta druga czynność ma istotne znaczenie także dla uniknięcia nadmiernych wibracji w czasie pracy wału. Mogłyby one doprowadzić do znacznych zniszczeń.

Redakcja

Polecane:

Opel i jego wnętrze – Jak wybrać idealne dywaniki samochodowe?

Opel i jego wnętrze – Jak wybrać idealne dywaniki samochodowe?

Przygotowanie Pojazdu do Sprzedaży: Kluczowe Kroki Przed Wizytą w skupie aut

Przygotowanie Pojazdu do Sprzedaży: Kluczowe Kroki Przed Wizytą w skupie aut

Katastrofy Komunikacyjne w Polsce: Przyczyny, Skutki i Zapobieganie

Katastrofy Komunikacyjne w Polsce: Przyczyny, Skutki i Zapobieganie

fallback-image

Dlaczego warto odwiedzić salon samochodowy?