Jak powinna wyglądać opieka nad osobami starszymi?

Jak powinna wyglądać opieka nad osobami starszymi?

Nasze społeczeństwo staje się coraz starsze. Z roku na rok przybywa seniorów, którymi trzeba się opiekować. Jeśli i Twój bliski – rodzic czy dziadek – potrzebuje opieki, przeczytaj poniższy tekst. Dowiesz się z niego, jak pomagać osobie starszej w codziennym życiu, jak zadbać o jej komfort i bezpieczeństwo. Wspólnie omówimy kroki, które warto podjąć, aby ułatwić starszemu bliskiemu życie i uczynić je przyjemniejszym.

Opiekunka osoby starszej ma ważne zadanie

Wielu seniorów, zwłaszcza tych przewlekle chorych, wymaga codziennej, kompleksowej pomocy. Zdarza się, że ich samodzielność jest ograniczona chorobami przewlekłymi. Trudniej im się poruszać i wykonywać codzienne czynności. A jeśli nasz bliski jest osobą leżącą, wiele rzeczy trzeba robić za niego. W przypadku opieki nad seniorem chodzącym obowiązki opiekuna to głównie gotowanie, sprzątanie i pomoc osobie starszej w poruszaniu się po domu. Niekiedy senior potrzebuje też wsparcia w czynnościach higienicznych i w ubieraniu. Zanim więc podejmiesz opiekę nad osobą starszą, dobrze jest zorientować się, jakiego rodzaju wsparcia potrzebuje bliski. Nie będzie to trudne – znasz go przecież najlepiej.

Opieka nad seniorem potrzebującym pomocy

W jaki sposób możesz pomagać rodzicowi czy dziadkowi, który sam nie może sobie już poradzić z codziennością? Możliwości jest wiele. Najcenniejszym, co możesz mu podarować, jest jednak Twój czas. Poświęć go na rozmowy z seniorem, na wspólne rozrywki. Być może macie ulubiony sposób spędzania czasu – wspólne granie w gry planszowe, układanie puzzli, opowiadanie rodzinnych historii? Znajdź coś, co sprawi Wam obojgu radość, a jednocześnie będzie dla osoby starszej umysłowym i pamięciowym treningiem. Oprócz tego osoby starsze często wymagają wsparcia w codziennych czynnościach. Jeśli zajmiesz się robieniem zakupów, gotowaniem, sprzątaniem i prasowaniem, zdejmiesz z barków bliskiego wielki ciężar.

Może się jednak zdarzyć, że z wielu powodów nie będziesz w stanie codziennie zajmować się seniorem. To normalne: większość z nas ma przecież rodziny i zobowiązania zawodowe. Doba bywa czasami za krótka, by zrealizować wszystkie plany. Zdarzają się też sytuacje, gdy osoba starsza potrzebuje specjalistycznej opieki, a nikt z rodziny nie wie, jak jej udzielić. W takim przypadku dobrym wyborem jest zatrudnienie opiekunki do osoby starszej. Warto w tym celu poprosić o pomoc specjalistów z agencji Veritas Polska. Unikniesz potencjalnych nieprzyjemności i będziesz mieć pewność, że Twój bliski otrzyma najlepsze możliwe wsparcie.

Codzienna opieka nad osobą starszą w domu

Seniorzy to często osoby schorowane, cierpiące na choroby przewlekłe. Dlatego najważniejszym aspektem zajmowania się nimi jest zagwarantowanie im odpowiedniej opieki medycznej. Zawożenie bliskiego do lekarza, pamiętanie o wizytach kontrolnych i przyjmowaniu leków – to zadania opiekuna osoby starszej.

Bardzo istotna jest też kwestia bezpieczeństwa w domu. Seniorzy, szczególnie osoby niepełnosprawne, potrzebują wnętrza dopasowanego do ich możliwości ruchowych. Dlatego dobrym ruchem jest zamontowanie w łazience uchwytów ułatwiających korzystanie z urządzeń sanitarnych. Przy schodach niech znajdzie się wygodna poręcz albo specjalna winda. Pamiętaj też o usunięciu dywanów i chodników, o które można się potknąć.

Opiekując się osobą starszą, nie można zapominać o wsparciu emocjonalnym. Seniorom często towarzyszy uczucie samotności i odizolowania. Dlatego tak ważne jest wspólne spędzanie czasu, rozmowa oraz chęć wysłuchania bliskiego. Dzięki temu nasz rodzic czy dziadek wciąż będzie czuł się ważny i potrzebny.

Sprawdź więcej informacji na ten temat: https://veritas-polska.pl/

Redakcja

Polecane:

Z jakich elementów składa się serwis obiadowy?

Z jakich elementów składa się serwis obiadowy?

Hair cycling – co warto wiedzieć na temat tej rutyny pielęgnacyjnej?

Hair cycling – co warto wiedzieć na temat tej rutyny pielęgnacyjnej?

Odkrywając Świat Nasadek Termowizyjnych: Jak Mogą One Zmienić Twój Punkt Widzenia

Odkrywając Świat Nasadek Termowizyjnych: Jak Mogą One Zmienić Twój Punkt Widzenia

Wpływ Podsłuchów na Współczesne Społeczeństwo

Wpływ Podsłuchów na Współczesne Społeczeństwo