Jak pozbyć się niedoskonałości na twarzy? Sprawdzone sposoby i składniki na zaskórniki

Jak pozbyć się niedoskonałości na twarzy? Sprawdzone sposoby i składniki na zaskórniki

Kiedy chodzi o pielęgnację skóry skupioną na pozbywaniu się niedoskonałości, takich jak zaskórniki i zapchane pory, ważne jest, aby szukać produktów, które zawierają składniki mające działanie przeciwzapalne, złuszczające oraz regulujące wydzielanie sebum. Ale ważne jest też wzmocnienie bariery hydrolipidowej i mikrobiomu skóry. Oto kilka składników, które mogą być pomocne w walce o czystą cerą bez niedoskonałości.

Dlaczego powstają zaskórniki na twarzy?

Aby skutecznie pozbyć się zaskórników, należy odpowiedzieć sobie na pytanie – dlaczego one właściwie powstają? Przyczyn może być kilka. Gruczoły łojowe w skórze produkują naturalnie sebum, czyli naturalny olej, który nawilża skórę. Jednakże nadmierna produkcja sebum może prowadzić do zatkania porów i powstawania zaskórników pod wpływem nagromadzenia się bakterii oraz wzmożonej karatynizacji.

Skóra produkuje zbyt dużo sebum w reakcji na pracę hormonów lub broni się w ten sposób przed odwodnieniem. Zaskórniki otwarte i zamknięte mogą być więc reakcji skóry na brak nawilżenia. Również niektóre kosmetyki o komedogennych właściwościach mogą zatykać ujścia łoju i prowadzić do powstawania zaskórników, np. oleje w kremach. Należy więc skupić się na działaniu oczyszczającym cerę, normalizującym produkcję sebum, a też na wzmocnieniu jej naturalnych funkcji ochronnych. Warto też przyjrzeć się składom kremów i odstawić dotychczasowe produkty pielęgnacyjne.

Lotion z kwasem salicylowym

Kwasy z grupy BHA i AHA to idealne składniki do cery zanieczyszczonej. Lotion przeciwko niedoskonałościom z zawartością kwasu salicylowego doskonale złuszcza martwe komórki naskórka. Pomaga również normalizować procesy wydzielania sebum i odblokowuje ujścia gruczołów łojowych. Wnika w ich głąb i je oczyszcza. Złuszczając naskórek, pobudza skórę do regeneracji. Pomaga doraźnie oczyścić cerę, ale również zapobiega powstawaniu zaskórników w przyszłości. Nie bez kozery kwas salicylowy zyskał miano pogromcy zaskórników. Działa już w niewielkich stężeniach, od 0,5 do 2%.

Niacynamid, czyli kremy z witaminą B3 przeciwko niedoskonałościom

Witamina B3, czyli niacynamid doskonałe współgra z kwasami złuszczającymi. Reguluje wydzielanie sebum i zwęża pory, dzięki czemu jest nieoceniona w przypadku oczyszczania cery z zaskórników i innych niedoskonałości. Wzmacnia również barierę hydrolipidową skóry, co jest niezwykle ważne w przypadku działania mocno oczyszczającego. Dodatkowo wycisza cerę, redukując zaczerwienia i podrażnienia.

Ferment z bakterii Lactobacillus – wzmocnienie mikrobiomu skóry

Niedoskonałości na twarzy to często oznaka osłabionego mikrobiomu skóry. Warto do codziennej pielęgnacji włączyć składniki, które dbają o mikrobiom, takie jak biofermenty z bakterii Lactobacillus. Są to szczepy dobrych dla organizmu bakterii, które wspomagają odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry i pomagają utrzymać równowagę flory bakteryjnej. Zmniejszają w ten sposób niedoskonałości skóry, takie jak zaskórniki, wypryski, objawy trądziku różowatego czy przesuszenia skóry.

Codzienne rano i wieczorem delikatnie oczyszczaj skórę piankami lub żelami do mycia. Wieczorem nakładaj na zanieczyszczone miejsca kremy z kwasem salicylowym i niacynamidem, a rano lekkie kremy z kwasem hialuronowym lub inną nawilżającą substancją. Pamiętaj też o ochronie skóry przed promieniami słonecznymi. Szybko zauważysz wzmocnienie, nawilżenie i wyciszenie Twojej cery

Redaktor Naczelny

Polecane:

fallback-image

Kurs pierwszej pomocy Białystok – Zyskaj umiejętności, które mogą uratować życie!

Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców – kompleksowy przewodnik

Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców – kompleksowy przewodnik

Najczęstsze niedobory witamin – jak zadbać o zdrowie dzięki odpowiednim składnikom odżywczym?

Najczęstsze niedobory witamin – jak zadbać o zdrowie dzięki odpowiednim składnikom odżywczym?

Włosy niskoporowate: charakterystyka i pielęgnacja

Włosy niskoporowate: charakterystyka i pielęgnacja