Jak sprawdzić porowatość włosów i jak dobrać do nich odpowiednią pielęgnację?

Jak sprawdzić porowatość włosów i jak dobrać do nich odpowiednią pielęgnację?

Porowatość włosów to stopień odchylenia łuski od kory włosa. W związku z tym włosy mogą być niskoporowate, średnioporowate lub wysokoporowate. Dziś podpowiemy, jak sprawdzić porowatość włosów i jak dobrać do nich odpowiednią pielęgnację.

Jak sprawdzić porowatość włosów? 

Aby sprawdzić czy włosy są niskoporowate, średnioporowate czy też wysokoporowate, musisz przeprowadzić test na porowatość włosów. Wystarczy kilka włosów wrzucić do szklanki wypełnionej wodą. Jeżeli włos utrzyma się na powierzchni, to znaczy że jest niskoporowaty. Gdy zanurzy się ale nie opadnie na dno, to Twoje włosy są średnioporowate. Jeżeli znajdzie się na dnie, to oznacza to, że włosy są wysokoporowate. Oczywiście są jeszcze inne metody na określenie porowatości włosów. Najbardziej pewne jest zbadanie budowy włosa pod trychoskopem. W ten sposób można sprawdzić jak bardzo łuska odchylona jest od kory włosa. Oczywiście są jeszcze pewne cechy włosów, które świadczą o tym, że mają określoną porowatość. W przypadku włosów niskoporowatych jest to skłonność do oklapnięcie i przylegania do skóry głowy, a także trudność w stylizacji. Dodatkowo takie włosy bardzo długo schną. Włosy średnioporowate nie są tak lśniące jak niskoporowate, ale jednak nie są też matowe, a jednocześnie są bardziej podatne na stylizację. Czasami lekko się puszą i falują. Włosy wysokoporowate schną bardzo szybko w przeciwieństwie do niskoporowatych. Są też bardzo często matowe i przesuszone. Trudno się je rozczesuje po myciu, a końcówki bardzo często się rozdwajają.     

Jak dbać o włosy w zależności od ich porowatości?  

Skoro już wiesz, czym charakteryzują się poszczególne włosy, to warto zastanowić się, jakiej pielęgnacji potrzebują. Do włosów niskoporowatych należy wybrać delikatny szampon, który ich nie obciąży. Odżywka także powinna mieć lekką formułę. Najlepiej, by była emolientowa lub emolientowo-humektantowa. Włosów niskoporowatych najlepiej nie obciążać odżywkami proteinowymi. Po taki produkt można sięgnąć raz na jakiś czas, np. dwa razy w miesiącu. W przypadku włosów średnioporowatych trzeba także zadbać odpowiednio o równowagę PEH, czyli protein, emolientów i humektantów. Warto stosować odżywki o zwiększonej ilości humektantów, które mają lekką konsystencję i podobne szampony. Z kolei włosy wysokoporowate bardzo potrzebują odbudowy. Stąd w ich przypadku stosowanie odżywek z proteinami jest konieczne częściej. Stosuje się je co 3-4 mycia, a zaraz po nich emolienty, które zamykają łuskę włosa i tworzą barierę ochronną. W przypadku każdego rodzaju włosów istotne znaczenie ma olejowanie, które można wykonywać także na gorąco. Dzięki temu składniki odżywcze zawarte w oleju mogą wniknąć głębiej. Po nałożeniu wybranego oleju można założyć czepek kosmetyczny i pochylić się nad miską z parującą wodą. Olejowanie powinno trwać przynajmniej 30 minut, a najlepiej jeśli pozostawi się olej na włosach przez 2-3 godziny. Po tym czasie można go zemulgować przy użyciu lekkiej odżywki, a następnie spłukać i umyć włosy tak jak zwykle. Olejowanie wzmacnia strukturę włosów, sprawia, że stają się lśniące i lepiej odżywione. Można je stosować zarówno na włosach niskoporowatych, średnioporowatych, jak i wysokoporowatych. Warto dobrać olej, który odpowiednio wniknie w strukturę włosów. Do niskoporowatych sprawdzi się olej lniany czy też rycynowy. Do średnioporowatych można wybrać olej z awokado albo jojoba, a do wysokoporowatych – olej arganowy czy też z wiesiołka.         

Redaktor Naczelny

Polecane:

Włosy niskoporowate: charakterystyka i pielęgnacja

Włosy niskoporowate: charakterystyka i pielęgnacja

Leczenie kanałowe Toruń – po czym poznać, że leczenie jest niezbędne?

Leczenie kanałowe Toruń – po czym poznać, że leczenie jest niezbędne?

Jak pielęgnować skórę na wyjazdach?

Jak pielęgnować skórę na wyjazdach?

Poznaj trzy podejścia w pielęgnacji skóry i znajdź najlepsze dla siebie

Poznaj trzy podejścia w pielęgnacji skóry i znajdź najlepsze dla siebie