Jakie są zalety chodzenia na basen?

Jakie są zalety chodzenia na basen?

Chodzenie na basen może przynieść organizmowi szereg korzyści zdrowotnych. Dlatego warto zapoznać się z głównymi zaletami takiej aktywności fizycznej.

Wspomaganie układu oddechowego

Wśród głównych zalet chodzenia na basen można wskazać przede wszystkim wspomaganie układu oddechowego. Dzięki regularnym zajęciom na basenie możliwe jest zwiększenie wydolności płuc, z uwagi na zmuszenie dróg oddechowych do wydajniejszego funkcjonowania. Standardowa pojemność płuc u człowieka wynosi pięć litrów. Jednak osoby, które zawodowo zajmują się pływaniem, mogą osiągnąć pojemność wynoszącą nawet jedenaście litrów. Zwiększenie pojemności płuc jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnej sprawności fizycznej.

Utrzymanie optymalnej wagi

Regularne zajęcia na basenie umożliwiają również utrzymywanie optymalnej wagi, a także zapobiegają gromadzeniu się nadmiernych kilogramów. Dlatego zajęcia na basenie są bardzo przydatne dla osób, które ze względów zdrowotnych planują redukcję wagi. Podczas godzinnego treningu w wodzie o średniej intensywności możliwe jest spalenie nawet sześciuset kalorii. Sprawia to, że pływanie uznawane jest za efektywniejszy sport niż na przykład bieganie. Dodatkowo regularne zajęcia na basenie umożliwiają zbudowanie masy mięśniowej oraz wyrzeźbienie ciała.

Poprawa kondycji i wytrzymałości

Korzyścią z uczęszczania na basen jest oczywiście ogólna poprawa kondycji i wytrzymałości organizmu człowieka. Pływanie to dość wymagająca dyscyplina sportu, w której angażowane są wszystkie grupy mięśniowe. Dzięki temu możliwe jest ich wzmocnienie na odpowiednim poziomie. Dlatego aktywność w wodzie umożliwia pracę całym ciałem, a tym samym poprawę ogólnej wytrzymałości.

Korekcja wad postawy

Zajęcia na basenie doskonale sprawdzą się wśród osób, które odczuwają problemy z kręgosłupem, ponieważ doskonale go odciążają. Podczas pobytu w wodzie czuje się swobodę swojego ciała i nie czuje się jego ciężaru. Dlatego ćwiczenia w wodzie bardzo dobrze sprawdzają się również w przypadku korekcji wad postawy. Taka forma spędzania wolnego czasu jest odpowiednia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, których sylwetka dopiero się kształtuje.

Redukcja napięcia i poprawa nastroju

Wskazując korzyści wynikające z chodzenia na basen nie można zapomnieć o pozytywnym wpływie na nastrój oraz redukcji napięcia kumulowanego w organizmie. Podczas ćwiczeń produkowane są endorfiny, które poprawiają nastrój. Dzięki temu człowiek czuje się szczęśliwszy. Dodatkowo pływanie umożliwia redukcję stresu i pozbycie się nagromadzonej energii.

Pozytywny wpływ na układ krążenia

Kolejną zaletą regularnego chodzenia na zajęcia na basenie jest pozytywny wpływ na układ krążenia oraz pracę serca. Treningi na basenie poprawiają wydolność organizmu, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zachorowania na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, takie jak na przykład miażdżyca. Dodatkowo zajęcia na basenie umożliwiają obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz redukcję poziomu złego cholesterolu we krwi. W przypadku zmagania się z problemami z sercem również warto wybrać basen. Szczecin to miejsce z niezwykle bogatą ofertą zajęć w wodzie, dlatego na pewno każdy wybierze dla siebie coś odpowiedniego.

Redakcja

Polecane:

Jak pielęgnować skórę na wyjazdach?

Jak pielęgnować skórę na wyjazdach?

Poznaj trzy podejścia w pielęgnacji skóry i znajdź najlepsze dla siebie

Poznaj trzy podejścia w pielęgnacji skóry i znajdź najlepsze dla siebie

Urolog – wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą

Urolog – wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą

Jak pozbyć się niedoskonałości na twarzy? Sprawdzone sposoby i składniki na zaskórniki

Jak pozbyć się niedoskonałości na twarzy? Sprawdzone sposoby i składniki na zaskórniki