Kiedy sprawdzi się obróbka elektroerozyjna metali?
Proces, który dzisiaj opiszemy, ma swoje korzenie w innowacyjnym podejściu inżynierów i fizyków do rozwoju sektora przemysłowego. To klasyczny przykład integracji zdobyczy naukowych ze sferą produkcji zaawansowanych komponentów. Wykorzystanie zjawiska erozji materiałowej dla celów precyzyjnej obróbki zasługuje na uznanie. Zapraszamy do zapoznania się ze światem techniki elektroerozyjnej. Jakie zalety oferuje? Gdzie sprawdza się najlepiej?
Czym jest obróbka elektroerozyjna?
Badania nad wyładowaniami elektrycznymi w skali mikro przyczyniły się do rewolucji w metodach obrabiania skomplikowanych surowców. Usuwanie poszczególnych warstw materiału bazowego poprzez obrabiarki generujące napięcie elektryczne dostarcza pożądanych parametrów jakościowych i umożliwia pełną kontrolę nad postępem prac. Jak to wszystko działa?
Żaden element maszyny nie wchodzi w kontakt fizyczny z obrabianym przedmiotem. Nadawanie mu planowanego kształtu następuje dzięki wspomnianym już wyładowaniom elektrycznym. Ekstremalna temperatura sprawia, że materiał ulega punktowemu stopieniu i wyparowuje. Maszyny do realizacji tego procesu przyjmują rozmaite nazewnictwo. W przemyśle spotkamy przede wszystkim elektrodrążarki wgłębne lub drutowe. Te pierwsze wykorzystują elektrody w kształcie docelowego przedmiotu. Elektrodrążenie drutowe (WEDM), jak sama nazwa wskazuje, polega natomiast na impulsach elektrycznych przesyłanych przez cienki drut.
Obróbka elektroerozyjna WEDM stanowi technikę ubytkową o ponadprzeciętnej dokładności. Za jej pomocą można wytworzyć przedmioty o nieregularnym i skomplikowanym kształcie, zapewniając jednocześnie powtarzalność efektów przy masowej skali produkcji. Elektrodrążenie drutowe następuje zazwyczaj po uprzednim przygotowaniu materiału za pomocą elektrodrążenia wgłębnego CNC. Również w tym przypadku stosuje się skoncentrowane wyładowania i erozję surowca w temperaturze sięgającej nawet 50 tysięcy stopni Celsjusza.
Elektrodrążenie drutowe i jego miejsce we współczesnym przemyśle
Szerokie spektrum możliwości, jakich dostarcza omawiana tu technologia, predestynuje ją do zastosowania przy pracach przemysłowych na aluminium, stali hartowanej, miedzy czy węglikach spiekanych. Nawet materiały trudnoobrabialne poddają się wysokim temperaturom generowanym podczas punktowych wyładowań.
Elektrodrążenie drutowe okazuje się więc podstawowym etapem wytwarzania podzespołów motoryzacyjnych, takich jak koła zębate lub części silników. Obróbka elektroerozyjna EDM świetnie sprawdzi się natomiast przy produkcji matryc i form, które obfitują w wąskie wyżłobienia i głębokie rowki w swojej konstrukcji. Dzięki technologii elektroerozyjnej producenci unikają konieczności dzielenia złożonego bloku na mniejsze elementy dla zapewnienia dostępu konwencjonalnej maszyny.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tej rewolucyjnej technologii i przekonać się, jak działa ona w praktyce, odwiedź stronę https://sacher-cnc.pl/obrobka-elektroerozyjna/. Skorzystaj z usług profesjonalnej firmy Sacher, która od ponad 30 lat specjalizuje się w obróbce elektroerozyjnej i CNC.