Kosze i pojemniki na odpady – jak zorganizować segregację w firmie?

Kosze i pojemniki na odpady – jak zorganizować segregację w firmie?

Dbałość o środowisko naturalne oraz zrównoważony rozwój na stałe wpisały się w etykę wielu firm. Zazwyczaj wprowadzanie dobrych praktyk zaczyna się od segregacji odpadów. Pojemniki na odpady mogą pomóc pracownikom odnaleźć się w zasadach segregowania i zachęcić ich do tego. Dowiedź się jak wybrać odpowiedni pojemnik na odpady do Twojej firmy.

Pojemniki na odpady segregowane

Tym, co na pierwszy rzut oka odróżnia pojemniki na odpady segregowane, jest ich kolor. Dla każdego rodzaju odpadów przeznaczono inną barwę. Raczej nie mamy problemów z odróżnieniem – żółte do tworzyw sztucznych i metalu, niebieskie do papieru, brązowe do bioodpadów, a zielone dla szkła. Czarne kosze na odpady służą do wyrzucania odpadów zmieszanych. Oprócz tego należy wydzielić specyficzne pojemniki na odpady – na leki i środki higieniczne, odpady niebezpieczne czy pojemniki na zużyte baterie.

Jaki pojemnik na odpady w firmie?

W zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz od branży, ilość produkowanych odpadów oraz ich rodzaj może się znacząco różnić. Zwłaszcza w dużych firmach odpowiednie gospodarowanie odpadami przekłada się znacząco na środowisko. Naprzeciw nietypowym potrzebom właścicieli firm wychodzą producenci pojemników i koszy na odpady.

Stając przed wyborem pojemnika na odpady do firmy, trzeba pamiętać, że rynek oferuje wiele możliwości i że należy uważnie zastanowić się nad potrzebami konkretnego przedsiębiorstwa, nad tym jakie odpady i w jakich ilościach produkujemy – tłumaczy Aleksandra Zawadzka, ekspert ds. BHP z firmy EMPORO. – Oprócz kolorowych worków oraz pojemników na odpady segregowane, oferujemy też na przykład pojemniki do układania w stosach, pojemniki obrotowe oraz stojaki na worki. Często wybierane są też kosze na odpady oraz – ale to raczej w przypadku większych firm – kontenery przechylne.

Pojemniki na odpady segregowane – metalowe czy plastikowe?

Plastikowe pojemniki na odpady występują w różnych pojemnościach, dzięki czemu łatwo dobrać odpowiedni pod potrzeby firmy. Ich zaletą względem pojemników metalowych jest lekkość – pozwala to na przenoszenie koszy i łatwe opróżnianie. Sprawdzą się w firmach, w sytuacji, gdy potrzebujemy często je opróżniać. Pojemniki na odpady segregowane z polietylenu można spotkać w wersji z okrągłym otworem – te są idealne do wyrzucania butelek czy puszek więc dobrym pomysłem będzie umieszczenie ich np. w firmowej kuchni bądź przy automacie z napojami. Plastikowy pojemnik na odpady będzie też tańszy w stosunku do metalowego. Metalowe pojemniki są droższe i cięższe, ale też bardziej wytrzymałe.

Wśród metalowych pojemników na odpady, znajdują się oczywiście produkty różnej pojemności i zastosowania – wewnętrzne i zewnętrzne, przechylne czy kuchyńskie, a także Eko station, czyli jednolity korpus z otworami wrzutowymi, podwieszanymi workami i zdejmowaną pokrywą. Niektóre z nich oprócz etykiet czy dodatkowych elementów takich jak daszki, posiadają też możliwość łączenia w szereg.

Kosze na odpady do segregacji dla firm

Kosz na odpady produkowane na terenie firmy występuje w wielu wersjach. Podstawowy podział na zewnętrzne i wewnętrzne jest dość oczywisty – w tym przypadku kosze różnią się głównie wyglądem i są dostosowane do stylu wnętrza bądź do istniejącej architektury krajobrazu. Kosze zewnętrzne (drewniane, metalowe bądź z tworzywa) mogą mieć dodatkowo zamontowaną popielniczkę bądź daszek osłaniający wnętrze przed deszczem.

Wewnętrzne kosze na odpady to nieduże, często metalowe pojemniki, najczęściej spotykane chociażby w biurach czy urzędach. One również mogą posiadać etykiety bądź worki w odpowiednich kolorach, co ułatwi segregację. W tej kategorii znajdziemy kosze z pedałami, bezdotykowe, otwarte bądź wyposażone w wahadłowe klapki. Warte dostrzeżenia są natomiast kosze na odpady segregowane, tzw. kuchyńskie, które nie zajmują wiele miejsca, wyglądają estetycznie i łatwo wtopią się w tło. Wewnątrz znajdują się wyciągane pojemniki dedykowane konkretnym typom odpadów. Niezbędnym wyposażeniem w firmie będzie również kosz na odpady toaletowe umieszczony w toalecie.

Pojemniki na odpady na potrzeby przemysłu

Kosze na odpady, stawiane w biurach, nie będą odpowiednim rozwiązaniem do zastosowania w przemyśle. Tu popularnym rozwiązaniem są kosze przemysłowe o różnej objętości. Je również można oznakować etykietami, aby umożliwić segregację odpadów. Zazwyczaj dedykowane są do użytku zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego. Kosze przemysłowe to solidne konstrukcje, zazwyczaj z blachy ocynkowanej i malowane proszkowo.

Do specyficznych zastosowań, w miejscach, w których istnieje duże ryzyko wystąpienia pożaru, należy zakupić pojemniki na odpady z pokrywą przeciwpożarową. Posiada ona funkcje samogaszące oraz budowę zatrzymującą wewnątrz spaliny powstające podczas pożaru.

Bezpieczeństwo w segregacji – specjalne kosze na odpady

W firmach, w których w procesie produkcyjnym stosuje się na przykład rozpuszczalniki czy inne materiały łatwopalne, stosuje się pojemniki, których pokrywa otwiera się pod kątem 60 stopni i samoczynnie zamyka. W ten sposób można odizolować odpady od źródeł ognia i zminimalizować ryzyko pożaru. Dodatkowo wewnętrzna temperatura kosza jest regulowana poprzez podwyższone dno, umożliwiające cyrkulację. Tego rodzaju kosz łatwo rozpoznać po budowie z ocynkowanej stali i czerwonym kolorze.

Dobór odpowiednich pojemników na odpady do firmy to tylko z pozoru łatwa decyzja. Przekłada się jednak na wygodę osób korzystających, a także na jakość segregacji odpadów. Warto przed kupnem zapoznać się dokładnie z ofertą konkretnych typów pojemników i koszy.

Redakcja

Polecane:

Rollup reklamowy i inne rodzaje reklamy tradycyjnej

Rollup reklamowy i inne rodzaje reklamy tradycyjnej

Reklama w Internecie – jak sprzedać swój produkt, usługę, a jak zbudować markę osobistą?

Reklama w Internecie – jak sprzedać swój produkt, usługę, a jak zbudować markę osobistą?

Ergonomiczny fotel biurowy – jak wybrać najlepszy model do pracy?

Ergonomiczny fotel biurowy – jak wybrać najlepszy model do pracy?

Jaką przewagę zapewniają drukarki 3D?

Jaką przewagę zapewniają drukarki 3D?