Najlepszy sposób na przesunięcie słupa energetycznego z działki

Najlepszy sposób na przesunięcie słupa energetycznego z działki

Jak usunąć słup energetyczny z własnej posesji i czy w ogóle jest to możliwe? Te pytania bardzo często zadają sobie właściciele działek, którym konstrukcje te uniemożliwiają zaplanowanie konkretnych inwestycji. Przesunięcie słupa energetycznego to dość powszechne zagadnienie, choć wciąż nie mamy wystarczającej wiedzy, pozwalającej na podjęcie odpowiednich działań w tym zakresie. Podpowiadamy więc, jakie kroki należy wykonać i gdzie się udać, by przesunąć słup energetyczny na działce bez zbędnych komplikacji i problemów.

Usunięcie słupa energetycznego z działki to nie problem

Rozpoczynając rozważania na temat tego, jak usunąć słup energetyczny z działki, warto najpierw dowiedzieć się czy na jego postawienie nie została wyrażona zgoda. Jeśli tak się stało, sytuacja nieco się komplikuje. Często jednak bywa, że słupy na działce zostały postawione bez zgody właścicieli. Aby to sprawdzić, należy sięgnąć do księgi wieczystej. To w tym dokumencie zapisane są informacje o ustanowieniu służebności, również jeśli chodzi o słup na działce. Dodatkowo warto również zasięgnąć informacji w Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu. Stąd bowiem można dowiedzieć się, do kogo należy linia energetyczna na działce. Jeśli w dokumentach tych nie będzie żadnej informacji o zgodzie na wybudowanie słupa na działce, jej właściciel może wystąpić o odszkodowanie, ale również wnioskować o przestawienie słupa energetycznego koszty takiego przedsięwzięcia pokrywa wówczas zakład energetyczny.

Należy wiedzieć jednak, że w przypadku słupów energetycznych obowiązuje również tzw. zasiedzenie. W praktyce oznacza to, że usunięcie słupa energetycznego z działki, na której znajduje się on minimum 30 lat, będzie zdecydowanie trudniejsze. W takiej sytuacji roszczenia na ogół odrzucane są jako bezzasadne. Niezależnie od zaistniałej sytuacji, zawsze warto złożyć pismo do energetyki o przesunięcie słupa. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że przedsiębiorstwa te niechętnie decydują się pokryć koszty takiego przedsięwzięcia. Na szczęście na rynku działa coraz więcej firm, zajmujących się usuwaniem słupów z działek czy też przeprowadzeniem kabli elektrycznych pod ziemią. Warto skorzystać z ich usług, gdy konflikt w stylu słup energetyczny na działce a budowa domu nie może być rozwiązany w inny sposób.

Jak przenieść słup energetyczny z działki

Ile kosztuje przesunięcie słupa elektrycznego?

Jeśli w toku pozyskiwanie informacji okaże się, że właściciel słupa nie posiada zgody na jego umieszczenie na działce, masz prawo do ubiegania się o przesunięcie słupa energetycznego, a nawet jego usunięcie z działki na koszt zakładu elektrycznego. Jeśli jednak została ustalona służebność, zapisana dodatkowo w księdze wieczystej, właściciel działki z reguły nie może liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o przesunięcie słupa energetycznego na działce. Każdy wniosek rozpatrywany jest jednak przez sąd indywidualnie. Warto więc postarać się o takie rozwiązanie, gdyż koszt przesunięcia słupa energetycznego na własną rękę może być sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Nawet słup niskiego napięcia wymaga nakładów w wysokości 2000, a czasem nawet 4000 zł. To jeszcze jednak nie wszystkie koszty, jakie należy ponieść, by przesunąć słup energetyczny na prywatnej działce. Należy bowiem doliczyć jeszcze kolejne 2000 zł, związane z kosztami wykonania projektu. Koszty te będą zdecydowanie wyższe, gdy problemem jest słup średniego napięcia na działce. Jak widać, przestawienie słupa energetycznego nie jest trudną, ale za to wyjątkowo kosztowną inwestycją.

koszt przesunięcia slupa energetycznego

Jak przenieść słup energetyczny z działki?

Wiemy już, że koszt przesunięcia słupa energetycznego może być całkiem spory. Niekiedy jednak poczynienie takiej inwestycji staje się konieczne. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy problemem jest słup energetyczny na działce a budowa domu nie może ruszyć z jego powodu. W takiej sytuacji należy rozpocząć od zgłoszenia się do adekwatnego zakładu energetycznego. To właśnie tam należy złożyć wniosek o przesunięcie słupa energetycznego. Tutaj też można poszukiwać informacji na temat tego, ile kosztuje przesunięcie słupa elektrycznego na własną rękę. Jeśli decyzja będzie pozytywna, kolejnym krokiem będzie złożenie odpowiedniego projektu. Może go wykonać zakład energetyczny lub też prywatny projektant, posiadający do tego odpowiednie uprawnienia. Ostateczna zgoda zakładu będzie zielonym światłem do podjęcia działań, zmierzających do tego, by słup energetyczny na działce budowlanej został usunięty lub przesunięty w inne miejsce.

odszkodowanie za słupy energetyczne na działce

Wniosek o przesunięcie słupa energetycznego wzór do pobrania

Gdy w toku zbierania niezbędnych informacji okaże się, że słup na działce budowlanej został postawiony bezprawnie, można wnioskować o jego usunięcie lub przesunięcie. Całkowity koszt przesunięcia słupa energetycznego ponosi wówczas zakład energetyczny. Ważne jest jednak, by złożyć odpowiedni wniosek o przesunięcie słupa energetycznego wzór takiego pisma dostępny jest na różnych stronach internetowych. Można go pobrać chociażby ze strony https://tbs24.pl/wniosek-o-przesuniecie-slupa-energetycznego-wzor-pdf-doc/. Każdy wniosek powinien zawierać odpowiednie informacje, takie jak dane wnioskodawcy i adresata, data sporządzenia dokumentu oraz treść, zawierającą racjonalną argumentację i oświadczenia. Nie należy również zapominać o zamieszczeniu we wniosku informacji, że słup elektryczny na działce został postawiony bez zgody jej właściciela, a więc linie energetyczne nad działką poprowadzone są nielegalnie.

Usunięcie słupa energetycznego z działki

Ile wynosi odszkodowanie za słupy energetyczne na działce?

Linia średniego napięcia na działce czy też transformator na działce mogą stać się podstawą roszczeń o odszkodowanie, jeśli zostały one umieszczone w tym miejscu bezprawnie. W takiej sytuacji należy skierować do zarządcy wezwanie o ustanowienie służebności przesyłu. Odszkodowanie, jeśli zostanie przyznane, jest wypłacane jednorazowo. Jego kwota nie jest stała. Ustala się ją bowiem w porozumieniu z rzeczoznawcą. Można również spróbować wejść na drogę sądową, choć należy nastawić się wówczas na długotrwały proces i konieczność posiadania silnych argumentów.

Redakcja

Polecane:

Ciemne kuchnie – czym powinny się charakteryzować tego typu wnętrza?

Ciemne kuchnie – czym powinny się charakteryzować tego typu wnętrza?

Beton w architekturze: Elegancja i solidność balustrad betonowych

Beton w architekturze: Elegancja i solidność balustrad betonowych

Jak korzystać z klimatyzacji, aby była najbardziej efektywna

Jak korzystać z klimatyzacji, aby była najbardziej efektywna

Zolta.pl – Twoje Miejsce na Odkrywanie Najnowszych Trendów Wnętrzarskich

Zolta.pl – Twoje Miejsce na Odkrywanie Najnowszych Trendów Wnętrzarskich

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 18 =