Osłony nad drzwi – wszystko, co na ich temat wiedzieć powinniście
Osłony nad drzwi to nie tylko estetyczny element architektury, ale także praktyczne rozwiązanie, które chroni wejście do domu przed opadami atmosferycznymi. Warto zwrócić uwagę na dopasowanie ich do stylu budynku oraz na ofertę daszków dostępną na rynku, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego domu. W artykule opiszemy, z jakich materiałów powstają takie osłony drzwi wejściowych, jakie wymiary powinien mieć daszek nad drzwi oraz jak zamontować i uszczelnić zadaszenie wejścia.
Jak dopasować osłony nad drzwi do stylu domu?
Wybierając zadaszenie wejścia, pod uwagę należy wziąć zarówno to, z jakiego materiału został on wykonany oraz jak i jakie są dostępne jego kształty i kolory.
Nowoczesny daszek nad drzwi z poliwęglanu jest lekki, trwały oraz odporny na promieniowanie UV. Klasyczne daszki to z kolei wytrzymałe produkty wykonane z drewna czy metalu.
By daszek nad drzwi zewnętrze należycie spełniał swoją funkcję, powinien mieć odpowiednie wymiary i gwarantować szybki montaż. Trwałe daszki muszą być na tyle szerokie, by zabezpieczać przed opadami. Jednocześnie, wiatrołap nad drzwi wejściowe nie może zasłaniać okien czy utrudniać dostępu do wejścia.
Jakie wymiary powinny mieć daszki balkonowe?
Kolejna bardzo ważna kwestia to wielkość, jaką powinien mieć wiatrołap nad drzwi. Standardowe wymiary daszku zależą od szerokości drzwi oraz odległości między drzwiami a oknami. Zazwyczaj osłony nad drzwi mają szerokość od 100 do 150 cm i głębokość od 70 do 100 cm. Warto jednak pamiętać, że wiele firm oferuje nowoczesne daszki nad drzwi wejściowe na zamówienie, dzięki czemu można dopasować ich wielkość do indywidualnych potrzeb.
Montaż daszka krok po kroku
Wybór daszków mamy już za sobą. W tej części artykułu przyjrzymy się nieco bliżej kwestii, jaką jest bezpieczny montaż daszka. Do tego celu niezbędne będą produkty, takie jak: wiertarka udarowa, wiertarka z wiertłami do betonu lub drewna, poziomica, kołki rozporowe lub kotwy, klucz imbusowy oraz silikon lub masa uszczelniająca. Pierwszym etapem montażu będzie wyznaczenie miejsca, w którym zostanie przymocowane zadaszenie nad wejście do domu. W tym celu, zaznaczamy na ścianie miejsce, gdzie zamontujemy kołki rozporowe lub kotwy. Aby daszki nad drzwi nie odpadły podczas użytkowania, należy dokładnie zamocować wymienione powyżej elementy i przymocować całość do ściany, przy pomocy wkrętów, upewniając się, że zostały one dobrze dokręcane. Chcąc zapewnić sobie szybki montaż, warto skorzystać z materiału video, jakim jest tutorial montażu.
Jak uszczelnić daszek?
Po montażu, wiatrołapy zewnętrzne należy odpowiednio uszczelnić. Daszek zadaszenie wiatrołap, do uszczelnienia potrzebuje silikonu lub masy uszczelniającej, specjalnego pistoletu, szpachelki oraz taśmy klejącej. W pierwszej kolejności, należy go dokładnie oczyścić, usuwając zanieczyszczenia, kurz i tłuszcz. Następnie nakładamy silikon lub masę uszczelniającą i wygładzamy całość szpachelką. By daszek nad drzwi zewnętrzne zyskał ochronę przed wilgocią, warto przykleić taśmę klejącą w miejscu, w którym daszek nad drzwi styka się ze ścianą. Ostatni etap to pozostawienie silikonu lub masy uszczelniającej do wyschnięcia.
Dodatkowe elementy zadaszenia drzwi wejściowych
Daszek zadaszenie wiatrołap to nie wszystko. Takie zadaszenie wejścia warto uzupełnić o dodatkowe elementy, takie jak panele boczne czy ścianka boczna stalowe. W tym rozdziale omówimy szczegółowo te produkty.
Panele boczne: funkcje i rodzaje
Pierwszym z elementów, o który można uzupełnić wiatrołap nad drzwi wejściowe są panele boczne. Dzięki nim, daszek z materiałów, takich jak lekkie aluminium czy poliwęglan lity, estetycznie się prezentuje, a dodatkowo – zyskuje ochronę przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy wiatr. Panele boczne nad drzwi zadaszenie rynnowe produkuje się z różnych tworzyw. Dużą popularnością cieszą się wspomniane powyżej lekkie aluminium oraz poliwęglan lity. Wybór panelu bocznego zależy od indywidualnych preferencji oraz stylu, w jakim jest utrzymany dany budynek.
Ścianka boczna stalowa: dlaczego warto?
Wiatrołapy zewnętrze bardzo dobrze komponują się z wyrobem, jakim jest ścianka boczna stalowa. Jest ona odporna na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Stalowa ścianka występuje w wielu rożnych kolorach, co ułatwia dobranie jej do wyglądu danego budynku. Warto jednak pamiętać, że montaż ścianki bocznej stalowej może wymagać specjalistycznej wiedzy lub zlecenia firmie.
Podsumowanie
Wiatrołapy zewnętrzne oraz daszki nad drzwi wejściowe to sprawdzony sposób na skuteczną ochronę przed deszczem, śniegiem, gradem czy wiatrem. Tego typu osłony na drzwi mogą się różnić od siebie między innymi stylistyką, materiałem wykonania czy wymiarami. Zarówno nowoczesne daszki nad drzwi wejściowe, jak i klasyczne daszki wymagają odpowiedniego montażu i uszczelnienia. Dzięki temu, zadaszenie drzwi wejściowych będzie trwałe i posłuży przez długie lata. Osłony nad drzwi warto uzupełnić o praktyczne elementy dodatkowe, takie jak panele boczne czy stalowa ścianka.