Panele słoneczne a kolektory słoneczne – jakie są między nimi różnice?
Mnogość rozwiązań, które bazują na odnawialnych źródłach energii, może powodować problemy z rozróżnieniem dostępnych technologii. Najczęściej mylonymi urządzeniami, które wykorzystują do swojego działania światło słoneczne, są panele słoneczne oraz kolektory słoneczne. O tym, jakie są pomiędzy nimi różnice, dowiesz się z naszego artykułu!
Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne
Panele słoneczne i kolektory słoneczne, choć wykorzystują do swojego działania energię słoneczną, są rozwiązaniami o zupełnie innym zastosowaniu i zasadzie działania. Poniżej zaprezentowaliśmy najważniejsze różnice pomiędzy tymi technologiami:
Zastosowanie: Panele słoneczne, zwane również panelami bądź modułami fotowoltaicznymi, służą do konwersji energii słonecznej na energię elektryczną za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Są one używane głównie do wytwarzania elektryczności w celu zasilania urządzeń elektrycznych w budynkach, domach, firmach itp. Z kolei kolektory słoneczne służą do koncentracji energii słonecznej w celu ogrzewania substancji nośnej, najczęściej wody lub glikolu, które są później wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej czy wody w basenach. Jak widać przeznaczenie obu rozwiązań jest zupełnie inne.
Technologia: Panele słoneczne wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne, w którym światło słoneczne jest przekształcane w energię elektryczną za pomocą półprzewodników, najczęściej krzemu. Kolektory słoneczne wykorzystują z kolei zjawisko absorpcji promieniowania słonecznego przez powierzchnię zbierającą ciepło, które jest przekazywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej czy wody w basenach.
Miejsce montażu: Panele słoneczne są montowane przede wszystkim na konstrukcjach ustawianych na dachach budynków lub na ziemi, w miejscach o dużej ekspozycji na światło słoneczne. Kolektory słoneczne mogą być montowane na dachach, ale są również często instalowane na zewnętrznych ścianach budynków lub na specjalnych stelażach na stojących na gruncie.
Gdzie znajdą zastosowanie panele, a gdzie kolektory słoneczne?
Panele słoneczne i kolektory słoneczne różnią się pod względem zastosowania, technologii, wyglądu i budowy, a także sposobu wykorzystania energii słonecznej. Panele słoneczne generują energię elektryczną, podczas gdy kolektory słoneczne wykorzystują energię słoneczną do ogrzewania wody użytkowej bądź wody w basenach. Coraz częściej mówi się jednak o awariach, które generują kolektory. W miejsce tego rozwiązania służącego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej pojawiły się pompy ciepła, które są urządzeniami niezawodnymi, bezawaryjnymi i wydajnymi, a ponadto mogą doskonale współgrać z fotowoltaiką. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii do zapewniania energii elektrycznej, ciepła w domu czy ogrzewania wody, skontaktuj się ze specjalistami z Nexenergy – https://nexenergy.pl/. Firma od lat oferuje klientom prywatnym i biznesowym dopasowane indywidualnie rozwiązania z zakresu OZE. Z pewnością pomogą również Tobie!