Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – o czym należy pamiętać?

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – o czym należy pamiętać?

Włosy wysokoporowate to takie, które mają odchyloną łuskę od kory włosa. Taka uszkodzona struktura powoduje, że włosy są narażone na przesuszenie, uszkodzenia, przedwczesne wypadanie, wnikanie zanieczyszczeń i metali ciężkich. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów. Jak należy to robić na co dzień?

Metoda OMO do włosów wysokoporowatych 

Metoda mycia włosów OMO jest dedykowana włosom zniszczonym, suchym i łamliwym. Właśnie takie są włosy wysokoporowate. Najczęściej przyczyną degradacji włosów jest ich przesuszenie na skutek częstych zabiegów koloryzacji czy rozjaśniania, a także stosowania wysokiej temperatury podczas stylizacji fryzury, bez zastosowania odpowiednich kosmetyków termoochronnych. Na uszkodzenia włosów wpływ ma także promieniowanie UV, szczególnie, gdy łuska jest już odchylona od kory włosa. Aby zabezpieczyć włosy przed dalszym niszczeniem i przedwczesnym wypadaniem, warto wybrać trzyetapową metodę mycia włosów. Pielęgnacja włosów w tym przypadku polega najpierw na umyciu włosów odżywką, przy czym nakładają się ją na długości z pominięciem skóry głowy i nasady włosów. Raz do dwóch razy w tygodniu może być to odżywka proteinowa, natomiast w pozostałe dni humektantowa. Kolejnym krokiem jest umycie włosów szamponem o lekkiej formule. Może być to szampon na bazie kwasu hialuronowego, a także mocznika czy skwalanu. Wszystkie te składniki mają działanie nawilżające. Obecność niacynamidu może dodatkowo pomóc w regulowaniu wydzielania sebum. Po umyciu skóry głowy i nasady włosów szamponem, można spłukać odżywkę i szampon i nałożyć kolejną odżywkę, tym razem emolientową. To właśnie emolienty, czyli naturalne oleje zabezpieczają włosy i zamykają łuski włosa.           

Hair cycling to dobry wybór dla włosów wysokoporowatych – zadbaj o równowagę PEH 

Jak dbać o włosy na co dzień? Warto stosować zasady hair cycling. Ta metoda pielęgnacji zakłada, że jednego dnia stosuje się kosmetyki odbudowujące, kolejnego dnia nawilżające, a następnego odżywcze. W ten sposób można również zadbać o równowagę PEH, czyli protein, emolientów i humektantów. Warto wiedzieć, że właśnie równowaga pomiędzy tymi składnikami zapewnia zdrowy i lśniący wygląd włosów. Pierwszego dnia metody hair cycling warto stosować kosmetyki bogate w proteiny czy też niacynamid. Nie można jednak zapomnieć o zakończeniu pielęgnacji zastosowaniem lipidów, które zabezpieczają strukturę włosów. Może być to serum do włosów. Drugiego dnia pielęgnację można oprzeć na kosmetykach na bazie kwasu hialuronowego. Trzeciego dnia poza szamponem odżywczym, można zastosować wodę lamelarną i olejek do włosów wysokoporowatych.          

Pamiętaj o regularnym olejowaniu włosów wysokoporowatych 

Olejowanie włosów wysokoporowatych można wykonywać 2 do 3 razy w tygodniu. Warto zdecydować się na olejowanie na ciepło. Wystarczy podgrzać olejek do włosów w kąpieli wodnej. Następnie należy nałożyć go nie tylko na włosy, ale i skórę głowy. Potem wystarczy zabezpieczyć włosy czepkiem kosmetycznym. Olejowanie może trwać od godziny do nawet ośmiu godzin, bo olejek można pozostawić na włosach na całą noc i dopiero rano spłukać. Przed spłukaniem należy lekko zwilżyć włosy i nałożyć na nie odżywkę. Zmieszanie jej z olejkiem na głowie jest konieczne, by możliwe było jego dokładne zmycie. Po pozbyciu się oleju można umyć włosy tak jak zwykle. Dzięki takiej pielęgnacji włosów wysokoporowatych ich kondycja na co dzień będzie znacznie lepsza.    

Redaktor Naczelny

Polecane:

Leczenie kanałowe Toruń – po czym poznać, że leczenie jest niezbędne?

Leczenie kanałowe Toruń – po czym poznać, że leczenie jest niezbędne?

Jak pielęgnować skórę na wyjazdach?

Jak pielęgnować skórę na wyjazdach?

Poznaj trzy podejścia w pielęgnacji skóry i znajdź najlepsze dla siebie

Poznaj trzy podejścia w pielęgnacji skóry i znajdź najlepsze dla siebie

Urolog – wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą

Urolog – wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą