Praca dla opiekunek w Niemczech: jak się przygotować?
Opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest wśród Polek i Polaków bardzo popularna. Dlaczego? Przede wszystkim atrakcyjne są stawki: zależnie od agencji i poziomu języka niemieckiego można miesięcznie zarobić nawet do 2000 euro netto. A co należy zrobić, by tyle zarabiać? Wskazówki znajdziesz poniżej.
Przede wszystkim język niemiecki
Większość pań wyjeżdżających na zlecenie ma ponad 50 lat i niechętnie przyjmują informację, że do pracy jest wymagany język niemiecki (co jest logiczne, skoro praca polega na opiece nad seniorami w Niemczech). Winą za to obarczamy stereotypy twierdzące, że język obcy można sobie przyswoić jedynie w młodym wieku. Wprawdzie dzieci chłoną nową wiedzę najszybciej i najskuteczniej, nie znaczy to jednak, że nauka w starszym wieku jest niemożliwa. Mało tego – im starsi jesteśmy, tym bardziej powinniśmy uczyć się nowych rzeczy. Wielokrotnie już udowodniono, że nauka języków obcych spowalnia, a nawet może zapobiec demencji i chorobie Alzheimera. Poznawanie nowego języka to świetny trening dla mózgu.
Ponieważ funkcjonowanie w pracy w opiece w Niemczech polega przede wszystkim na komunikacji (zrozumieniu życzeń seniora, potwierdzenia, zawiadamiania), poziom języka jest jednym z najważniejszych kryteriów, które decydują o wysokości wynagrodzenia. W agencji Veritas za poziom komunikatywny oferujemy „zaledwie” ok. 1600 euro netto miesięcznie, zaś za poziom biegły można otrzymywać nawet 2000 euro netto. Wniosek? Nauka języka popłaca!
Trudniejsze zlecenia w pracy dla opiekunek w Niemczech
Im więcej doświadczenia, tym lepsze oferty pracy w opiece w Niemczech można otrzymać. Jest to dość logiczna zależność, która ma swoje uzasadnienie także w każdej innej pracy. Na początek wystarczy nieznaczne doświadczenie, jak opieka nad członkami rodziny. Wraz z kolejnymi zleceniami podejście do starszych osób i wiedza się poszerza, więc możemy też wtedy liczyć na lepiej opłacane oferty. Wiele ofert pracy w opiece w Niemczech dotyczy osób cierpiących na demencję czy Alzheimera. Zazwyczaj takie osoby reagują na swoje położenie agresją, więc są te zlecenia uznawane za trudniejsze. Nie jest to jednak regułą i nie każdy senior cierpiący na tę przypadłość jest złośliwy i trudny. Jednak trzeba mieć na uwadze tę możliwość.
Zdecydowałam się na pracę w opiece w Niemczech: co teraz?
Jeśli masz przeczucie, że praca opiekunki jest dla Ciebie, zaktualizuj najpierw swoje CV. Dopilnuj, by doświadczenie i umiejętności zostały przedstawione zgodnie z prawdą. Kolejnym krokiem jest wybranie agencji i nawiązanie z nią kontaktu. Najlepiej będzie wybrać taką, która posiada przynajmniej kilkuletnie doświadczenie w branży.
Taką agencją jest Veritas – na rynku jesteśmy od trzynastu lat i dbamy o komfort pracy opiekunek w Niemczech. Możesz się z nami skontaktować telefonicznie, przez Facebooka lub formularz na stronie. Gdy otrzymamy Twoje zgłoszenie, zaprosimy Cię na rozmowę rekrutacyjną. Podczas rozmowy obie strony poznają się lepiej, dobierane są też oferty adekwatnie do umiejętności opiekunki. Jeśli rozmowa przebiegnie pozytywnie dla obu stron, opiekunka otrzymuje umowę w formie papierowej lub elektronicznej. Na zapoznanie się z nią poświęcasz tyle czasu, ile potrzebujesz.
Wyjeżdżając z Veritasem nie martwisz się o transport, opłacanie składek, czy ubezpieczenie zdrowotne – zostawiasz to wszystko nam. Pomagamy wyrobić kartę EKUZ oraz formularz A1. Jedyne, o co opiekunka musi zadbać, to o spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy do walizki.
Dołącz do zespołu Veritas – podejmij pracę dla opiekunek w Niemczech i pomagaj seniorom: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/