Przerywanie marchwi i warzyw krok po kroku. Jak mieć obfite plony?

Przerywanie marchwi i warzyw krok po kroku. Jak mieć obfite plony?

Marchew to warzywo, które nie przepada za przesadzaniem. Dlatego też należy wysiać ją bezpośrednio do gruntu, a w trakcie wzrostu również przerywać, by osiągnąć pożądane plony. Niewiele osób wie jednak, że przerywanie marchwi może przynieść więcej szkody, niż pożytku jeśli zrobimy to w nieumiejętny sposób. Jak przerywać marchew? Dowiedz się, zanim przystąpisz do działania na swojej grządce.

Jak siać marchew w ogródku?

Wczesne odmiany marchwi wysiewa się już pod koniec marca, choć optymalnym czasem jest kwiecień. W pierwszej połowie maja zasiać można średnio późne odmiany, zaś odmiany późne marchwi sieje się już w drugiej połowie tego miesiąca. Siew marchwi w ogrodzie może nastąpić również tuż przed zimą. Tzw. siew „ozimy” wschodzi dopiero na wiosnę, choć powinien być przeprowadzony w chłodnym listopadzie lub w grudniu.

Jak siać marchew w ogródku? Najlepiej robić to na głębokość ok. 1 cm, gdyż zbyt głębokie umieszczenie nasion może skutkować słabszymi plonami. Marchewka, w przeciwieństwie do pietruszki, nie ma tak dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę. Dlatego to, jak sadzić marchewkę, zależy w dużej mierze od naszych możliwości. Warzywo to dobrze przyjmie się zarówno na zwykłych grządkach, jak też i w tunelu, jeśli posiadamy taki na działce. Jeśli chodzi o marchew uprawa w ogrodzie nie powinna odbywać się na glebie, która dopiero co została użyźniona kompostem. Do jego zapachu bowiem lgną połyśnice marchwianki, największe szkodniki marchwi. Szkodniki te zwabia również przerywanie marchewki. Dlatego też czynność tą należy przeprowadzać wieczorem, kiedy jej zapach nie będzie już tak intensywny.

Co zrobić żeby marchew urosła duża

Kiedy przerywać marchew?

Odpowiednia odległość to jeden z podstawowych warunków, jeśli chodzi o prawidłowy wzrost roślin. Zbyt bliska odległość powoduje konieczność walki o niezbędne składniki odżywcze i wodę, co z kolei odbija się na późniejszych plonach. Dlatego też sadzenie marchwi na działce powinno odbywać się w odpowiedniej odległości. W praktyce jednak jest to zadanie bardzo trudne. Jak wiadomo, nasiona są drobne, więc ciężko oddzielić je od siebie. Takie zadanie jest nie tylko trudne, ale i czasochłonne. Dodatkowo również nie wszystkie nasiona ostatecznie kiełkują. Tego rodzaju sytuacja może wpłynąć na duże, nieestetyczne przerwy w grządkach. To właśnie z tego powodu przerywanie warzyw jest dość często stosowaną praktyką. Dotyczy to nie tylko marchewki, ale również i pietruszki czy buraków ćwikłowych.

Uprawa marchwi na działce również wymaga przerywania. Przerywanie marchwi może jednak przynieść więcej szkody, niż pożytku, jeśli zrobimy to bez znajomości podstawowych zasad. Po pierwsze, ziemia powinna zostać zwilżona, by przypadkiem nie wyrywać również podziemnej części warzywa. To, kiedy przerywać marchew pośrednio wynika z faktu jak długo rośnie marchewka. Co ważne, przerywanie marchwi przeprowadza się kilka razy. Pierwszy raz czynność ta powinna mieć miejsce tuż po wschodach. Gdy marchewka będzie większa, można ponownie ją przerwać. Takie wyrośnięte siewki można zasadzić w inne miejsce, gdyż jest spore prawdopodobieństwo, że przyjmą się one, dając kolejne plony.

Jak długo wschodzi marchew

Jak długo wschodzi marchew?

Chyba trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez charakterystycznego warzywa, jakim jest marchewka jak sadzić to warzywo napisaliśmy już nieco wcześniej. Teraz pora odpowiedzieć na pytanie, jak długo wschodzi marchew? Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że to, ile wschodzi marchew, uzależnione jest w znacznej mierze od warunków atmosferycznych. Pierwsze zalążki listków pojawiają się już po upływie ok. 2-3 tygodni. Czasami jednak okres ten wydłuża się. Dzieje się tak np. wówczas, gdy temperatura gleby jest niższa, niż 3˚C, a nocami występują jeszcze przymrozki. Wiele osób chciałoby również wiedzieć czy istnieje skuteczny sposób na przyśpieszenie kiełkowania marchwi. Okazuje się, ze jest to możliwe. Zanim nastąpi sadzenie marchwi do gruntu, wystarczy zamoczyć nasiona w wodzie na okres maksymalnie do 36 godzin. Takie nasiona od razu sieje się na grządkach, co powoduje, że zielone listki mogą pojawić się już nawet po upływie jednego tygodnia.

Jak siać marchew w ogródku

Jak i kiedy można siać marchew?

Sianie marchwi w tunelach czy na grządkach uzależnione jest od wybranego gatunku. W ostatnim tygodniu marca najlepiej posiać wczesne odmiany, zaś w kwietniu te nieco późniejsze. Optymalnym terminem, w którym warto zasiać późne odmiany, będzie druga połowa maja. Kiedy można siać marchew na zimę? Najlepiej wybrać grudzień, choć siew taki możliwy jest również w okresie chłodnego listopada. Do tzw. siewu „pod grudę” nadaje się np. odmiana Boker, Karo czy też odmiana Amsterdamska.

Marchewki należy zasiać w rzędach w odległości ok. 30 cm. Rozdzielanie drobnych nasion jest niezwykle czasochłonne, dlatego też w późniejszym okresie stosuje się przerywanie warzywa. Marchew należy również umieścić w odpowiednim towarzystwie, by osiągnąć wymarzone plony. Jako dobry towarzysz dla marchwi sprawdzi się z pewnością czosnek, cebula, mięta, brukiew, fasola karłowa czy majeranek. Z kolei uprawa współrzędna marchwi z pewnością nie powinna odbywać się z ziemniakami, brokułami, kalafiorami, kalarepą, wysokim koprem czy z kapustą.

Kiedy przerywać marchew

Co zrobić żeby marchew urosła duża?

Marchew nie ma dużych wymagań, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Grządka, na której posadzone jest warzywo, powinna być regularnie plewiona, a ziemia spulchniana. Ziemię można również nawozić. W tym celu warto wybrać nawóz z dodatkiem wapnia. Uprawa marchwi w ogródku wymaga również regularnego podlewania. Należy to robić zwłaszcza w gorących letnich miesiącach.

Po jakim czasie wschodzi marchewka?

Marchew, w porównaniu do innych warzyw, wschodzi bardzo długo. Jeśli warunki atmosferyczne są niesprzyjające, marchew może wschodzić nawet do dwóch miesięcy. W suchych miesiącach należy ja podlewać, a glebę użyźniać nawozem z dodatkiem wapnia.

Co może rosnąć obok marchwi?

Marchew z pewnością lubi towarzystwo czosnku, cebuli, grochu i fasoli karłowej. Dobrze się czuje również w otoczeniu kopru ogrodowego, majeranku czy mięty. Nie zaszkodzi jej również soja, szalotka, szczypiorek, rzodkiewka, rzepa, pory czy pomidory. Dobrym towarzystwem dla marchwi nie będzie za to z pewnością ziemniak, jarmuż, kapusta, brokuł i buraki.

Redakcja

Polecane:

Nowoczesne rozwiązania w technice grzewczej w 2024 roku!

Nowoczesne rozwiązania w technice grzewczej w 2024 roku!

Montaż Basenu – Wszystko co Musisz Wiedzieć

Montaż Basenu – Wszystko co Musisz Wiedzieć

Masa uszczelniająca – jej zastosowanie w izolacji instalacji elektrycznych

Masa uszczelniająca – jej zastosowanie w izolacji instalacji elektrycznych

Panele Akustyczne: Rewolucja komfortu i estetyki we wnętrzach

Panele Akustyczne: Rewolucja komfortu i estetyki we wnętrzach

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × pięć =