Sprzedaż nieruchomości w 2023 roku nie musi być trudna – pod jednym warunkiem

Sprzedaż nieruchomości w 2023 roku nie musi być trudna – pod jednym warunkiem

Wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się, jak można uprościć i przede wszystkim przyśpieszyć sprzedaż mieszkania lub domu. Czy jest to w ogóle możliwe w dobie obecnego stanu rynku nieruchomości i ograniczonego dostępu do kredytów hipotecznych, z którymi Polacy mają do czynienia już od kilkunastu miesięcy? Okazuje się, że tak. Ofertę sprzedażową nieruchomości można uatrakcyjnić, ułatwiając nabywcy decyzję zakupową. Najłatwiej to zrobić, korzystając z pomocy m.in. doświadczonego rzeczoznawcy majątkowego.

Wiarygodna wycena nieruchomości atutem podczas sprzedaży mieszkania

Zdecydowana większość osób pytana o to, kto może pomóc w sprzedaży domu bądź mieszkania, odpowie: „agent nieruchomości”. To oczywiście prawda, przy czym nie jest to jedyna odpowiedź. Jest jeszcze jeden zawód, którego przedstawiciele pomagają w ziszczeniu marzeń o rozsądnej sprzedaży nieruchomości. Tym zawodem jest rzeczoznawca majątkowy. Osoby pracujące jako rzeczoznawcy to wykształceni i wykwalifikowani specjaliści, którzy – nim zaczną świadczyć usługi na rzecz klientów – muszą ukończyć specjalistyczne studia, uzyskać stosowne uprawnienia, a także zdobyć praktykę w branży. Ponieważ rynek nieruchomości różni się w zależności od miasta, a nawet dzielnicy, rzeczoznawcy majątkowi zwykle działają na konkretnym terenie. Dzięki temu sporządzane przez nich wyceny są adekwatne, miarodajne i odzwierciedlają realia rynku.

Wycena realizowana przez rzeczoznawcę majątkowego jest sporządzona w formie operatu szacunkowego. Ten oficjalny dokument powstaje w oparciu o szereg zasad i kryteriów, które są ściśle regulowane przez przepisy prawa. Proces kształtowania się cen jest złożony. Na ich poziom wpływają czynniki zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Kryteria wewnętrzne to m.in. powierzchnia mieszkania, jego rozkład, kondygnacja, stan techniczny. Z kolei kryteria zewnętrzne to np. plan zagospodarowania przestrzennego, lokalizacja i otoczenie, możliwości parkingowe. To wszystko może mieć wpływ na atrakcyjność danego lokalu lub na jego negatywne cechy.

W jaki sposób rzeczoznawca majątkowy może pomóc w sprzedaży nieruchomości?

Z punktu widzenia sprzedającego, który chce uzyskać za swoją własność jak najlepszą cenę, niezwykle ważne jest umieszczenie w ofercie informacji, które pomogą potencjalnemu kupującemu w podjęciu racjonalnej i przemyślanej decyzji. Ale nie tylko. Dobry opis może sprawić, że… niektórzy zrezygnują z kontaktu w sprawie ogłoszenia, ponieważ z jakichś względów jego przedmiot nie będzie spełniał określonych kryteriów. Może to oszczędzić sprzedającemu masę czasu i rozczarowań związanych z oprowadzaniem po nieruchomości kolejek niezdecydowanych.

Najważniejszym atutem profesjonalnego operatu szacunkowego, który sporządza doświadczony rzeczoznawca majątkowy, jest przede wszystkim mocne uzasadnienie określonej wartości. Każdy właściciel nieruchomości wystawionej na sprzedaż spotka się z dziesiątkami prób negocjacji ceny, często podejmowanych w sposób chaotyczny i bez uzasadnienia. Nie każdy ma cierpliwość do takich negocjacji, nie wszyscy też posiadają dar przekonywania, że dany lokal jest rzeczywiście wart tyle, ile wynosi cena w ogłoszeniu. Operat szacunkowy to wręcz żelazny argument w kontakcie z kupującymi: świadczy o tym, że wykwalifikowany specjalista uznał, iż nieruchomość jest warta tyle, ile życzy sobie za nią właściciel. Operat szacunkowy będzie miał wartość również dla kupującego, zwłaszcza takiego, który chce zakupić dom lub mieszkanie pod inwestycję. Nikt nie lubi być stratny na swoich decyzjach biznesowych, a profesjonalna analiza nieruchomości pod kątem jej wartości może upewnić potencjalnego kupca, że podejmując decyzję o nabyciu danego lokalu, postąpi słusznie.

Dobry rzeczoznawca majątkowy na Śląsku – kogo wybrać?

Gdzie szukać dobrego rzeczoznawcy majątkowego? Najlepiej w okolicy nieruchomości, którą właściciel chce wycenić. Przykładowo, chcąc zyskać kompleksowe informacje o wartości lokalu znajdującego się na Śląsku, najrozsądniej będzie skorzystać z wiedzy specjalisty działającego na tym właśnie terenie. Warto wówczas zaufać wieloletniemu doświadczeniu rzeczoznawcy z okolic. Osoby ze Śląska, które zdecydują się na zlecenie usługi wykonania wyceny w formie operatu szacunkowego, mogą nawiązać współpracę z kancelarią Barbary Włodarczyk, rzeczoznawcy majątkowego z miejscowości Jaworzno. Ofertę kancelarii można zobaczyć pod tym linkiem: http://www.wycenawlodarczyk.pl.

Korzystając z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, można sprzedać nieruchomość rozsądnie, przy minimalizacji sytuacji spornych czy stresowych. To dobra opcja nie tylko dla osób prywatnych, ale również dla przedsiębiorców. Kontakt do dobrego rzeczoznawcy majątkowego będzie też nieodzowny dla inwestorów zajmujących remontem i sprzedażą nieruchomości. Zwłaszcza początkujący inwestorzy, chcący uniknąć kosztownych pomyłek w procesie zakupu i sprzedaży mieszkania inwestycyjnego, powinni korzystać z rady fachowców – pozwala to znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo dobrego zarobku na inwestycji, o który w dobie wysokich stóp procentowych i spowolnienia gospodarczego wcale nie jest łatwo.

Redakcja

Polecane:

Ciemne kuchnie – czym powinny się charakteryzować tego typu wnętrza?

Ciemne kuchnie – czym powinny się charakteryzować tego typu wnętrza?

Beton w architekturze: Elegancja i solidność balustrad betonowych

Beton w architekturze: Elegancja i solidność balustrad betonowych

Jak korzystać z klimatyzacji, aby była najbardziej efektywna

Jak korzystać z klimatyzacji, aby była najbardziej efektywna

Zolta.pl – Twoje Miejsce na Odkrywanie Najnowszych Trendów Wnętrzarskich

Zolta.pl – Twoje Miejsce na Odkrywanie Najnowszych Trendów Wnętrzarskich