Sprzedaż serwisu internetowego – jak ją zrealizować?
Jesteś właścicielem serwisu online i chcesz go sprzedać? Zobacz, jak zrealizować taką transakcję!
Sprzedaż serwisu internetowego – co wchodzi w jego skład?
Gdy planuje się sprzedaż serwisu online, w takim przypadku często pojawia się pytanie – co tak naprawdę wchodzi w jego skład i jest przedmiotem sprzedaży?
W ramach sprzedaży serwisu zachodzi bowiem nie tylko sprzedaż domeny internetowej, ale również wielu innych elementów serwisu – materialnych oraz niematerialnych. Przykładowo mogą być to:
– kod źródłowy
– oprogramowanie
– serwery
– treść serwisu
– bazy danych
– znaki towarowe
– prawa autorskie
Wobec tego przy sprzedaży serwisu internetowego konieczne jest określenie, co dokładnie wchodzi w jego skład.
Jak wycenić serwis online?
Następną istotną kwestią związaną ze sprzedażą strony WWW będzie dokonanie jej wyceny. Jak wycenić serwis interentowy?
W tym celu można wykorzystać różnego rodzaju bezpłatne narzędzia online, ale nie zawsze w pełni odzwierciedlają one wartość strony. Warto więc samodzielnie określić jej wartość na podstawie poniesionych nakładów oraz zysków z danej strony internetowych. Można też skorzystać z płatnej wyceny serwisu przez specjalizujące się w tym zakresie firmy.
Umowa sprzedaży serwisu internetowego – jak powinna wyglądać?
W celu zawarcia transakcji związanej ze sprzedażą serwisu online konieczne jest podpisanie odpowiedniej umowy przez strony.
Stosowana jest do tego celu umowa sprzedaży serwisu internetowego, która jest umową zawierającą w sobie różne elementy. Określa ona między innymi kwestie związane z przeniesieniem praw do domeny, praw autorskich, rzeczy ruchomych.
Taką umowę może przygotować prawnik, który zadba o to, aby zawierała wszystkie niezbędne elementy i zabezpieczała prawidłowo strony transakcji. Prawnik może również doradzić w zakresie przeprowadzenia transakcji, dzięki czemu może ona odbyć się zgodnie z obowiązującym prawem.
Istnieje też możliwość pobrania wzorów umowy sprzedaży serwisu internetowego, natomiast należy pamiętać o tym, że dostępne w sieci dokumenty mogą zawierać w sobie błędy, dlatego nie będą one wtedy odpowiednio zabezpieczały interesów stron.
Rozwiązaniem może być też zakupienie online wzoru umowy ze strony porady.prawne.online/wzory-umow/. Takie wzory można kupić w niskich cenach i są one zgodne z aktualnymi przepisami.