Systemy alarmowe dla domu i firmy

Systemy alarmowe dla domu i firmy

Współczesne systemy alarmowe z powodzeniem zastępują grupy ochroniarskie, zatrudniane niegdyś do zabezpieczenia domów i obiektów firmowych. Dziś ich rola nadal jest ważna, jednak jedna firma ochroniarska może obsłużyć wiele obiektów, dzięki nowoczesnym instalacjom alarmu.

Profesjonalne centrale SSWiN do instalacji alarmowych coraz częściej łączą w sobie nie tylko funkcje takie jak alarm elektroniczny, lecz również realizują możliwości systemów kontroli dostępu, automatyki budynkowej czy inteligentnego domu. Niejednokrotnie oferują użytkownikom możliwość wczesnego wykrywania zadymienia, pożaru, zalania czy podwyższonego stężenia czadu. W artykule przyjrzymy się bliżej ich budowie i zaletom. Podpowiemy też, jak je wybrać!

Z czego składa się system alarmowy w domu i firmie?

Złożona budowa systemów alarmowych sprawia, że wiele użytkowników nie do końca rozumie idei działania bardziej zaawansowanych instalacji alarmu. Okazuje się, że zrozumienie budowy alarmu wcale nie jest trudne! Z czego składa się system SSWiN?

  • Centrala – centralka instalacji alarmowej jest sercem całej infrastruktury. Pozwala ona nie tylko na realizację podstawowych funkcji – uzbrajania i rozbrajania alarmu – lecz również konfigurowanie wszystkich funkcjonalności, współpracę z czujkami i integrację z innymi systemami.
  • Czujniki – kluczowym elementem, odpowiedzialnym za wykrywanie zdarzeń i przesyłanie sygnałów o nich do centralki alarmowej są wszelkiego rodzaju czujki. Najpopularniejsze są czujniki PIR i PIR+MW wykrywające ruch. Spotykamy też sensory służące do wykrywania zalania, uderzeń, otwarcia drzwi i okien, dymu czy czadu.
  • Sygnalizacja – niezmiernie ważne jest sygnalizowanie zdarzeń. Służą do tego sygnalizatory optyczne, akustyczne oraz optyczno-akustyczne. Pozwalają na powiadamianie o wykryciu intruza czy zagrożenia pożarowego poprzez sygnały świetlne i dźwiękowe.
  • Moduły – dodatkowe moduły rozszerzeń pozwalają na rozbudowę funkcjonalności centrali systemu alarmowego o funkcje kontroli dostępu, automatyki budynkowej czy zdalnego dostępu. Wśród nich popularne są czytniki kart zbliżeniowych RFID.
  • Okablowanie – oczywiście niezbędne jest okablowanie. Warto jednak dodać, że na rynku spotykamy systemy bezprzewodowe, wymagające jedynie zasilania bateryjnego.

Dodajmy, że nowoczesne instalacje alarmowe umożliwiają integrację alarmu z innymi systemami, m.in. infrastrukturą monitoringu wizyjnego IP, centralą pożarową, systemem oddymiania, automatyką budynkową czy kontrolą dostępu do obiektu. Produkty należące do tej kategorii można znaleźć w sklepie EC System pod adresem: https://sklep-ecsystem.pl/category/systemy-alarmowe.

Jakie pytania zadać, wybierając instalację alarmową?

Przed decyzją o zakupie instalacji alarmowej zalecamy zadanie sobie kilku ważnych pytań.

  • Gdzie jest zlokalizowany obiekt? Jaki jest poziom zagrożenia włamaniem w okolicy?
  • Czy nie ma problemu z prowadzeniem okablowania zasilającego?
  • W ilu pomieszczeniach/miejscach (oknach, drzwiach czy przejściach) instalujesz alarm?
  • Czy obejmiesz ochroną posesję lub garaż?

Czy potrzebujesz funkcji ochrony pożarowej i kontroli dostępu?

Rozważmy również współpracę z agencją ochrony lub grupą interwencyjną.

Jakie są zalety instalacji systemu alarmowego?

Do zalet instalacji alarmowej możesz zaliczyć przede wszystkim obniżenie ryzyka zniszczenia mienia lub jego utraty. Zapobiegniesz w ten sposób również pożarowi czy zalaniu, dzięki wykorzystaniu odpowiednich czujników. Możesz także wdrożyć dodatkowe rozwiązania z zakresu KD. Dodajmy, że alarmy podnoszą nie tylko bezpieczeństwo i komfort, ale również wartość samego obiektu. Jeżeli planujesz wynajem lokali mieszkalnych czy biurowych, to obecność profesjonalnego systemu alarmowego bezsprzecznie podniesie prestiż Twojego obiektu.

Gdzie możesz kupić dobry alarm dla domu lub firmy?

Zakup instalacji alarmowej powinien być poprzedzony analizą potrzeb i wyborem odpowiedniego sklepu. Gdzie możesz kupić dobry alarm dla domu lub firmy? Takim miejscem jest sklep internetowy EC System! Znajdziesz tam szeroki wybór systemów alarmowych i uzyskasz profesjonalną pomoc w doborze urządzeń.

Redakcja

Polecane:

Ciemne kuchnie – czym powinny się charakteryzować tego typu wnętrza?

Ciemne kuchnie – czym powinny się charakteryzować tego typu wnętrza?

Beton w architekturze: Elegancja i solidność balustrad betonowych

Beton w architekturze: Elegancja i solidność balustrad betonowych

Jak korzystać z klimatyzacji, aby była najbardziej efektywna

Jak korzystać z klimatyzacji, aby była najbardziej efektywna

Zolta.pl – Twoje Miejsce na Odkrywanie Najnowszych Trendów Wnętrzarskich

Zolta.pl – Twoje Miejsce na Odkrywanie Najnowszych Trendów Wnętrzarskich