Co to jest Private Equity? Czym się różni od Venture Capital?
Informacja reklamowa. Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Private Equity to inwestycje kapitałowe w podmioty, które funkcjonują na rynku pozagiełdowym. Transakcje te przeprowadzają głównie fundusze, czyli specjalistyczne podmioty, które wykorzystują powierzony im kapitał. Celem takich inwestycji jest generowanie zysków z kapitału poprzez sprzedaż udziałów lub akcji, a także poprzez dywidendy czy odsetki od obligacji czy pożyczek.
Inwestycje te pełnią ważną rolę w rozwoju przedsiębiorstw działających na rynku pozagiełdowym, ponieważ umożliwiają pozyskanie kapitału bez konieczności wchodzenia na giełdę.
Definicja Private Equity
Private Equity (PE) można zdefiniować w bardzo krótki sposób jako finansowanie, którego pozyskują firmy nienotowane na giełdzie. W wolnym tłumaczeniu, Private Equity oznacza „inwestycje w firmy prywatne”, czyli firmy „niegiełdowe” („niepubliczne”).
Chodzi tu firmy, które nie podlegają specjalnym regulacjom rynku publicznego. Firmy giełdowe są zobowiązane do przestrzegania obowiązków informacyjnych, które w dużym stopniu ograniczają swobodę dokonywania inwestycji, przejęć czy fuzji firm. Zdarza się, że fundusze PE, po dokonaniu inwestycji w spółkę giełdową dokonują operacji wycofania firmy z giełdy (tzw. delisting).
Finansowanie to obejmuje transakcje kapitałowe, które opierają się na szerokim spektrum instrumentów. Chodzi tu o inwestycje w takie instrumenty finansowe jak:
- udziały czy akcje spółki,
- pożyczki, obligacje, obligacje zamienne na akcje,
- finansowanie mezzanine.
Poniżej przedstawię definicję Private Equity w dwóch ujęciach, czyli klasycznej (szerokiej) i węższej (wynikającej z praktyki biznesowej).
Szerokie ujęcie inwestycji PE
Według klasycznej definicji, Private Equity obejmuje wszystkie „prywatne” transakcje kapitałowe, niezależnie od etapu rozwoju danego przedsięwzięcia. Taka definicja oznacza to, że finansowanie to obejmuje również inwestycje Venture Capital.
Tym samym, według klasycznej, szerokiej definicji, inwestycje te zaczynają się od najwcześniejszych faz rozwoju przedsięwzięcia biznesowego. Przykładowo, inwestycje dokonywane przez fundusze Seed Capital to również Private Equity.
W tym ujęciu, inwestycje przeprowadzane są nie tylko wyspecjalizowane fundusze, ale również osoby fizyczne (anioły biznesu).
Venture Capital to nie Private Equity?
W praktyce dominuje jednak węższa definicja Private Equity. Oddziela ona wyraźnie obszar inwestycji VC od PE.
Definicja ta głównie bazuje na fazie rozwoju przedmiotu inwestycji. Według niej, inwestycje PE zaczynają się w momencie, kiedy kończą się inwestycje Venture Capital. Tym samym, inwestycje te dotyczą podmiotów, które wyszły już z fazy wczesnej ekspansji. Chodzi tu o podmioty, które działają już od dłuższego czasu i osiągają stabilne przychody.
Kwoty takich inwestycji zaczynają się od kilku milionów euro. Z tego względu, takich inwestycji dokonują raczej wyłącznie wyspecjalizowane podmioty, a nie aniołowie biznesu.
Według węższej, ale dominującej definicji, inwestycje PE obejmują między innymi następujące transakcje:
- finansowanie wzrostu firm, które wczesną fazę rozwoju mają już za sobą,
- finansowanie przejęć (buyout), wykupy lewarowane (LBO), a w tym również wykupy menadżerskie (MBO),
- inwestycje w nieruchomości i infrastrukturę,
- finansowanie związane z restrukturyzacją firm.
Inwestycje Private Equity w odróżnieniu od inwestycji Venture Capital wykorzystują bardzo często instrumenty dłużne (pożyczki, obligacje itp.), a także mezzanine financing (finansowanie mezzanine). Ten ostatni typ finansowania opiera się na instrumentach dłużnych, akcjach oraz instrumentach pochodnych.
Autor artykułu: Mariusz Malec.
Mariusz Malec prowadzi firmę doradczą PrivateEquity Consulting. Firma wspiera przedsiębiorców między innymi w takich obszarach jak: sprzedaż firmy, wycena firmy czy pozyskiwanie kapitału. Prowadzi specjalistyczny blog.