Czym są obligacje korporacyjne i czy można na nich dobrze zarobić?

Czym są obligacje korporacyjne i czy można na nich dobrze zarobić?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem i nie są poradą inwestycyjną. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Obligacje korporacyjne okazują się znacznie bardziej opłacalne niż inwestycja w obligacje Skarbu Państwa. Takie komercyjne papiery wartościowe można kupić na kilka sposobów i choć zyski mogą być imponujące, to równie mocno rośnie ryzyko straty. Ile w rzeczywistości można zarobić na obligacjach przedsiębiorstw? Przeczytaj, zanim zaczniesz inwestować.

Obligacje komercyjne – co to takiego?

Obligacje korporacyjne, inaczej obligacje komercyjne, to papiery wartościowe, które wydawane są przez:

  • spółki akcyjne,
  • spółki z o.o.,
  • spółki komandytowo-akcyjne.

Dokumenty te stanowią świadectwo zadłużenia się firmy u nabywców tych obligacji. Spółka sprzedająca obligacje nabywa kapitał na realizowanie swoich celów. Z kolei obligatariusze mogą uzyskać ustalony wcześniej regularny zwrot z inwestycji w postaci odsetek.

W jaki sposób można nabyć obligacje korporacyjne?

Jeśli chodzi o obligacje prywatnych przedsiębiorstw, można kupić je na kilka sposobów:

  • na rynku pierwotnym, bezpośrednio od emitenta,
  • na rynku wtórnym – obligacje Catalyst,
  • za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych,
  • za pośrednictwem Autoryzowanego Doradcy Catalyst.

Aby nabyć obligacje od emitenta, trzeba dysponować kontem maklerskim. Podobnie jest z kupnem na rynku wtórnym. W przypadku funduszy inwestycyjnych za cały proces w imieniu klienta odpowiada fundusz.

Obligacje przedsiębiorstw – czy to się opłaca?

Inwestycja w obligacje korporacyjne może przynieść ci duże zyski, ale pod jednym warunkiem. Jest nim wybór stabilnego i wypłacalnego emitenta. Statystyki dowodzą, że przewidywany zysk z takiego posunięcia może opiewać nawet na 9%, zakładając stałe odsetki i kapitalizację co trzy miesiące lub pół roku. Obligacje firm mogą rodzić także straty – zwłaszcza, jeśli wybrana spółka nie będzie wypłacalna.

Warto mieć świadomość, że ryzyko inwestowania w obligacje korporacyjne jest o wiele większe niż kupno obligacji skarbowych. Głównie dlatego, że rentowność tej inwestycji wiąże się ściśle ze wspomnianą wypłacalnością emitenta. Aby jak najdokładniej obliczyć ryzyko, wato korzystać z rozmaitych narzędzi szacunkowych, np. kalkulatorów rentowności czy skanerów. Nic oczywiście nie zastąpi rzetelnej, specjalistycznej wiedzy w zakresie funkcjonowania rynku finansowego i specyfiki obligacji.

 https://www.pcdm.pl/

Redakcja

Polecane:

Leasing z niskim kosztem finansowania. Gdzie go szukać?

Leasing z niskim kosztem finansowania. Gdzie go szukać?

Różnorodne Oblicza Faktoringu: Poznaj Rodzaje i Ich Zalety

Różnorodne Oblicza Faktoringu: Poznaj Rodzaje i Ich Zalety

Przedterminowy wykup obligacji: Skutki, procedura i korzyści

Przedterminowy wykup obligacji: Skutki, procedura i korzyści

Jaka jest najdroższa waluta? Odkryj ranking 6 najcenniejszych walut na świecie

Jaka jest najdroższa waluta? Odkryj ranking 6 najcenniejszych walut na świecie