Czym są obligacje korporacyjne i czy można na nich dobrze zarobić?
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem i nie są poradą inwestycyjną. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Obligacje korporacyjne okazują się znacznie bardziej opłacalne niż inwestycja w obligacje Skarbu Państwa. Takie komercyjne papiery wartościowe można kupić na kilka sposobów i choć zyski mogą być imponujące, to równie mocno rośnie ryzyko straty. Ile w rzeczywistości można zarobić na obligacjach przedsiębiorstw? Przeczytaj, zanim zaczniesz inwestować.
Obligacje komercyjne – co to takiego?
Obligacje korporacyjne, inaczej obligacje komercyjne, to papiery wartościowe, które wydawane są przez:
- spółki akcyjne,
- spółki z o.o.,
- spółki komandytowo-akcyjne.
Dokumenty te stanowią świadectwo zadłużenia się firmy u nabywców tych obligacji. Spółka sprzedająca obligacje nabywa kapitał na realizowanie swoich celów. Z kolei obligatariusze mogą uzyskać ustalony wcześniej regularny zwrot z inwestycji w postaci odsetek.
W jaki sposób można nabyć obligacje korporacyjne?
Jeśli chodzi o obligacje prywatnych przedsiębiorstw, można kupić je na kilka sposobów:
- na rynku pierwotnym, bezpośrednio od emitenta,
- na rynku wtórnym – obligacje Catalyst,
- za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych,
- za pośrednictwem Autoryzowanego Doradcy Catalyst.
Aby nabyć obligacje od emitenta, trzeba dysponować kontem maklerskim. Podobnie jest z kupnem na rynku wtórnym. W przypadku funduszy inwestycyjnych za cały proces w imieniu klienta odpowiada fundusz.
Obligacje przedsiębiorstw – czy to się opłaca?
Inwestycja w obligacje korporacyjne może przynieść ci duże zyski, ale pod jednym warunkiem. Jest nim wybór stabilnego i wypłacalnego emitenta. Statystyki dowodzą, że przewidywany zysk z takiego posunięcia może opiewać nawet na 9%, zakładając stałe odsetki i kapitalizację co trzy miesiące lub pół roku. Obligacje firm mogą rodzić także straty – zwłaszcza, jeśli wybrana spółka nie będzie wypłacalna.
Warto mieć świadomość, że ryzyko inwestowania w obligacje korporacyjne jest o wiele większe niż kupno obligacji skarbowych. Głównie dlatego, że rentowność tej inwestycji wiąże się ściśle ze wspomnianą wypłacalnością emitenta. Aby jak najdokładniej obliczyć ryzyko, wato korzystać z rozmaitych narzędzi szacunkowych, np. kalkulatorów rentowności czy skanerów. Nic oczywiście nie zastąpi rzetelnej, specjalistycznej wiedzy w zakresie funkcjonowania rynku finansowego i specyfiki obligacji.