Dywidendy w spółce LTD – komu przysługują?

Dywidendy w spółce LTD – komu przysługują?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Dywidenda jest wynagrodzeniem udziałowców spółki Limited (LTD), ale czy przysługuje jej dyrektorom? Jak to możliwe, jaką kwotę mogą wypłacić sobie właściciele i według jakiej stawki zostanie ona opodatkowana? Wszystkie te kwestie wyjaśniamy w poniższym artykule.

Dywidenda – co to?

Dywidenda to inaczej całkowicie legalne wyprowadzenie pieniędzy ze spółki przez jej właściciela lub współwłaścicieli. Maksymalna wysokość rocznej dywidendy to kwota dochodu spółki po opodatkowaniu, czyli roczny zysk „na czysto”.

Jeśli spółka ma więcej niż jednego udziałowca z prawem do dywidend, każdy z nich może otrzymać środki w takiej wysokości, w jakiej posiada udziały w firmie. Dwóch właścicieli z udziałami na poziomie 50% podzieli się zyskiem netto przy pomocy dywidend po równo, natomiast jeśli rozkład udziałów to na przykład 20% i 80%, właściciele — analogicznie —wypłacą sobie zysk w stosunku 1 do 4.

Czy dywidenda przysługuje dyrektorowi spółki LTD?

Dywidenda może przysługiwać dyrektorowi spółki Limited tylko, jeśli jest on jednocześnie udziałowcem firmy. Z samego tytułu pełnienia funkcji dyrektorskiej, zatrudnionemu na tym stanowisku należy się wynagrodzenie, natomiast do dywidendy nie ma żadnych praw.

Co ciekawe, udziałowcy z kolei nie mają prawa do miesięcznego wynagrodzenia, a więc tylko łącząc obie funkcje (właściciela i dyrektora), można wypłacać sobie zarówno miesięczną pensję, jak i dywidendę na koniec roku finansowego.

Prawo gospodarcze na Wyspach umożliwia łączenie obu opisanych tu funkcji oraz zakładanie spółek LTD przez jedną osobę ze 100% udziałów.

Taka struktura zatrudnienia w swojej własnej firmie jest bardzo często korzystna podatkowo. Wyspecjalizowane biura księgowe są w stanie podpowiedzieć, jakie kwoty wypłacać sobie na poczet wypłaty, a jakie w ramach dywidendy, by ostatecznie zarobić jak najwięcej.

Jak opodatkowane są dywidendy w Wielkiej Brytanii?

Zjednoczone Królestwo posiada 3 stawki podatku od dywidend:

  • podstawową, na poziomie 8,75%, którą objęte są kwoty dywidend do £50.270,
  • wyższą, na poziomie 33,75%, obejmującą przedział od >£50.270 do £150.000,
  • dodatkową, na poziomie 39,35%, stosowaną przy dywidendach wyższych niż £150.000

Brytyjskie prawo podatkowe zakłada też kwotę wolną, której maksimum wynosi 2 000£.

Obliczając należny podatek, należy również pamiętać o kwocie wolnej od podatku dochodowego, która dla rezydentów UK wynosi 12 570£.

Dywidendy, a Self Assessment

Self Assessment to dokument składany co roku do brytyjskiego urzędu skarbowego, czyli HMRC (Her Majesty’s Revenue & Customs), m.in. przez dyrektorów spółek LTD. Jest zeznaniem podatkowym informującym urząd o przychodach podatnika.

Self Assessment zawiera zarobki z różnych źródeł, także w przypadkach, kiedy osiągnięty przychód wynika z wypłat:

  • Kiedy dywidenda osiągnie w danym roku wartość wyższą niż £10.000;
  • Gdy dywidenda została wypłacona w przedziale między £2.000, a £10.000.

Więcej informacji o tym komu przysługuje wypłata dywidendy z UK na blogu Kancelarii Tax Angels.

Redakcja

Polecane:

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny?

Leasing z niskim kosztem finansowania. Gdzie go szukać?

Leasing z niskim kosztem finansowania. Gdzie go szukać?

Różnorodne Oblicza Faktoringu: Poznaj Rodzaje i Ich Zalety

Różnorodne Oblicza Faktoringu: Poznaj Rodzaje i Ich Zalety

Przedterminowy wykup obligacji: Skutki, procedura i korzyści

Przedterminowy wykup obligacji: Skutki, procedura i korzyści