Jak sadzić jarmuż w przydomowym ogrodzie?

Jak sadzić jarmuż w przydomowym ogrodzie?

Jarmuż to jedna z roślin, którą warto posiadać w swoim warzywniaku. Jest ona cennym źródłem wielu witamin, a także białka i błonnika oraz pierwiastków, warunkujących prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jak uprawiać jarmuż? Dowiedz się, by na stałe zagościł on na twoim talerzu.

Jak sadzić jarmuż w przydomowym ogrodzie?

Jeszcze całkiem niedawno jarmuż nie zaliczał się do grona roślin odpowiednio docenianych. Dziś sytuacja diametralnie się zmieniła, a jego właściwości zaczęto wykorzystywać zarówno w kuchni, jak i w domowych apteczkach. To warzywo kapustne, które ma najmniejsze wymagania w tej grupie roślin. Jak uprawiać jarmuż? Najlepiej wybrać odpowiednio nasłonecznione miejsce. Idealnymi warunkami będą dla niego gleby piaszczysto-gliniaste, choć jarmuż nie ma wielkich wymagań w tym zakresie. Jego zaletą jest również rozbudowany system korzeniowy, pozwalający na dotarcie do źródeł wody nawet w okresie suszy.

Siew jarmużu do gruntu powinien nastąpić w czerwcu lub lipcu. Można również zasadzić go po 7 tygodniach z nasion wysiewanych w maju lub w czerwcu. Jak widać, jeśli chodzi o jarmuż wysiew nie powinien nikomu przysporzyć większych trudności, podobnie jak zadanie polegające na tym, jak hodować jarmuż. Ciekawe jest również zagadnienie dotyczące tego, kiedy zrywać jarmuż. Jak się okazuje, jarmuż jest całkowicie odporny na ujemne temperatury. Dlatego też gdy chodzi o jarmuż sadzenie powinno odbywać się wczesnym latem, a zbiór może być prowadzony przez cały rok.

Jak sadzić jarmuż

Najlepszy czas na sadzenie jarmużu

Jarmuż to warzywo uprawiane najczęściej z rozsady co oznacza, że przygotowuje się go kilka tygodni wcześniej. Wysiew nasion oraz sadzenie roślin do gruntu ma miejsce nieco później, niż w przypadku innych warzyw. To, kiedy siać jarmuż do skrzynek, zależy od pory roku. Najlepiej działania te zaplanować dopiero na przełom maja i czerwca. Otrzymane w ten sposób siewki będą gotowe do umieszczenia w glebie po ok. 7 tygodniach.

Jeśli chodzi o jarmuż kiedy siać może wiązać się z pewną nieścisłością. Część osób, dla których uprawa jarmużu w domu stała się zjawiskiem zupełnie normalnym, wysiewa jarmuż bezpośrednio do gruntu. Należy podkreślić jednak, że stosując tą metodę, uzyskuje się znacznie mniejsze liście. Warto również w tej sytuacji wiedzieć, jak siać jarmuż, gdyż wysiew do gruntu powinien nastąpić w czerwcu lub początkiem lipca.

Wiemy już, jak sadzić jarmuż. Warto wspomnieć jeszcze o rozstawie warzywa, jakim jest jarmuż roślina ta bowiem powinna być sadzona w odstępach 50×50 na nieco większą głębokość, niż w skrzynkach czy doniczkach.

Jak uprawiać jarmuż w doniczce

Jak uprawiać jarmuż w doniczce?

Uprawa jarmużu w doniczce staje się coraz bardziej popularna. Nic dziwnego, bo Polacy w końcu docenili smak oraz właściwości tej wyjątkowej rośliny. Jarmuż w doniczce to również szansa dla tych, którzy nie dysponują ogródkiem działkowym czy prywatnym warzywniakiem, na którym można posadzić najbardziej przydatne w kuchni warzywa. Wiemy już, jak uprawiać jarmuż na działce. Teraz przyszła więc kolej na poszukanie odpowiedzi na pytanie jak uprawiać jarmuż w doniczce, gdyż – jak się okazuje – jest to wyjątkowo łatwe zadanie. Donicę z jarmużem możemy umieścić np. na balkonie. Wybierając odpowiednie miejsce, należy zwrócić uwagę, by nasza roślina miała zapewniony stały dostęp do promieni słonecznych.

Jeśli chodzi o jarmuż jak sadzić w doniczce warto wiedzieć, że jedna roślina powinna znajdować się w jednym pojemniku. W przypadku rośliny takiej jak jarmuż uprawa w doniczce nie powinna przysporzyć większych problemów. Pierwsze liście pojawiają się już po niespełna dwóch tygodniach, choć nigdy nie osiągną one rozmiarów tego jarmużu, który zasadzony został na grządkach. Kiedy zbierać jarmuż zasadzony w donicy? Jak się okazuje, jeśli chodzi o jarmuż uprawa na balkonie nie różni się znacząco w tej kwestii od uprawy w gruncie. Jesień to dobra pora roku dla takiej rośliny jak jarmuż kiedy zbiory nabierają tempa, a możliwości jego wykorzystania w kuchni zwiększają się wraz z kolejnymi zerwanymi liśćmi.

Kiedy zbierać jarmuż

Kiedy zbierać jarmuż?

Jeśli chodzi o jarmuż kiedy zbierać to pytanie, na które odpowiedzi poszukuje coraz więcej osób, zainteresowanych wykorzystaniem tego wyjątkowego warzywa w swoim menu. Jak się okazuje, zbiory jarmużu rozpoczynają się już jesienią. Warto jednak poczekać ze zbiorem aż do pierwszych przymrozków. Wówczas jarmuż nabiera delikatnego smaku, docenianego przez wielu smakoszy dań, przygotowywanych na jego bazie. Co ważne, jeśli chodzi o jarmuż zbiory mogą mieć miejsce przez cały rok. Jest to roślina dwuletnia, która dodatkowo jest również odporna na mrozy. Dzięki temu może ona przetrwać okres zimowy, a my możemy cieszyć się smakiem świeżego jarmużu również w czasie chłodniejszych miesięcy. To niezwykle ważna właściwość rośliny, gdyż – jak wiadomo – grupa tych, które mogą być zbierane przez cały rok na naszych grządkach, jest wyjątkowo wąska.

Najlepszy czas na sadzenie jarmużu

Co sadzić obok jarmużu?

Jarmuż to roślina, dla której najlepszym towarzystwem będzie cebula, kukurydza, marchew i groch. Uprawa jarmużu może również odbywać się obok sałaty, szpinaku, fasoli i pomidorów. Jeśli zależy ci na odstraszeniu szkodników, niszczących jarmuż uprawa powinna sąsiadować z aksamitką, nagietkiem czy nasturcją.

Co zrobić z jarmużem po zimie?

Jarmuż to roślina, którą można zbierać całą zimę. Najlepiej smakuje on właśnie po pierwszych przymrozkach, gdy nabiera nieco delikatności. Jeśli chodzi o jarmuż zbiór można przeprowadzać zimą, pamiętając, by ścinać wówczas tylko rozetę, pozostawiając przy tym łodygę. Już na wiosnę wyrosną z niej nowe liście, a my ponownie będziemy mogli cieszyć się ich smakiem.

Czy jarmuż odrasta?

Jarmuż jest rośliną dwuletnią. W praktyce oznacza to, że sadzenie jarmużu zapewni nam dostęp do tej niezwykle zdrowej rośliny przez dwa lata. Co ważne, dotyczy to również sezonu zimowego, gdyż jarmuż jest całkowicie odporny na niskie temperatury.

Czym podlewać jarmuż?

Jarmuż należy regularnie podlewać. Po wschodach warto sięgnąć po 2% rozwór nawozu wieloskładnikowego. W upalne lata należy również zadbać o odpowiednie nawodnienie rośliny, podlewając ją adekwatnie do aktualnych potrzeb, związanych z warunkami atmosferycznymi.

Redakcja

Polecane:

Jak dbać o drewniane drzwi zewnętrzne?

Jak dbać o drewniane drzwi zewnętrzne?

Ciemne kuchnie – czym powinny się charakteryzować tego typu wnętrza?

Ciemne kuchnie – czym powinny się charakteryzować tego typu wnętrza?

Beton w architekturze: Elegancja i solidność balustrad betonowych

Beton w architekturze: Elegancja i solidność balustrad betonowych

Jak korzystać z klimatyzacji, aby była najbardziej efektywna

Jak korzystać z klimatyzacji, aby była najbardziej efektywna

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − cztery =