Jak zasiać paprykę i ile wschodzi papryka?
Bez papryki trudno sobie wyobrazić współczesną polską kuchnię. Używamy jej zarówno jako element aromatycznych dań głównych, jak i jako jeden ze składników kolorowych kanapek, zachęcających wyglądem do szybkiej konsumpcji. Ile wschodzi papryka, jeśli zasiejmy ją w swoim ogrodzie? Jak uprawiać paprykę w przydomowym warzywniaku? Przeczytaj nasze wskazówki i zamień paprykę ze sklepowej półki na najzdrowsze warzywo z własnej grządki.
Ile czasu wschodzi papryka po zasianiu?
Polski klimat nie sprzyja czynności, jaką jest sianie papryki do gruntu. Krótkie lata i długie chłodne miesiące nie są bowiem dobrymi warunkami do wzrostu tej rośliny. Jeśli chodzi o warzywo, jakim jest papryka siew powinien nastąpić już w pierwszej połowie marca. Jeśli przegapimy ten termin, papryka zakwitnie, ale zbiorów nie będzie w ogóle lub też będą one wyjątkowo małe. Dlatego też warto odpowiednio wcześniej zasiać paprykę do doniczek lub skrzynek, ustawiając je w nasłonecznionym miejscu. To właśnie dostęp do promieni słonecznych warunkuje udane plony, gdyż papryka uwielbia słońce.
Nasiona papryki sieje się rzutowo lub punktowo, gdzie każde nasionko sadzone jest osobno. To, jak długo kiełkuje papryka, zależy w znacznej mierze od warunków, jakie jej zapewnimy. Z pewnością odpowiednie nasłonecznienie, ale również żyzna, kompostowa gleba i temperatura oscylująca wokół 22˚C, przyczyniają się znacząco do tego, jak długo wschodzi papryka. Kiełkowanie nasion papryki ma miejsce z reguły po ok. 10 dniach, choć jest to możliwe również nieco wcześniej. Jeśli nasiona sadzone były punktowo, papryki nie trzeba już będzie pikować.
Skuteczne kiełkowanie nasion papryki
Jeśli chodzi o papryczki nasiona będą kiełkować znacznie szybciej, jeśli zapewni im się odpowiednie warunki. To przede wszystkim gleba, ale również i odpowiednia wilgotność i temperatura. Papryka uwielbia słońce, dlatego też dostęp do promieni słonecznych jest podstawowym warunkiem uzyskania pożądanych plonów. Co więcej, warzywo to wegetuje dość długo, co kłóci się z krótkim latem, występującym w naszej strefie klimatycznej. Nic dziwnego, że jeśli chodzi o warzywo, takie jak papryka uprawa z nasion jest możliwa wyłącznie z wcześnie sianej rozsady.
Jeśli chodzi o nasiona kiełkowanie można trochę przyśpieszyć. To szczególnie istotna wiedza, gdy za późno zorientujemy się, że nie posialiśmy nasion w doniczkach czy w skrzynkach. Jedną ze skutecznych metod jest przyśpieszone kiełkowanie nasion wskutek moczenia ich w wodzie. W tym celu należy przygotować niewielkich rozmiarów naczynie, wypełnione wodą w temperaturze pokojowej. Wody powinno być tyle, żeby przykryła ona nasiona. Teraz całość można już odstawić w ciepłe miejsce. Należy pamiętać również o uzupełnianiu wody, gdyż może ona wyparować lub też zostać wchłonięta przez nasiona. Ile kiełkuje papryka dzięki zastosowaniu tej metody? Jak się okazuje, wysiew papryki może wówczas nastąpić już po upływie 3 dni.
Uprawa krok po kroku. Kiedy wysiew papryki
Jeśli chodzi o warzywo, którym jest papryka wysiew może nastąpić z wcześniej przygotowanych nasion lub też z gotowej sadzonki, które coraz częściej można spotkać w sklepach. Przeprowadzając wysiew nasion papryki termin musi oscylować wokół pierwszej połowy marca. Roślina bowiem wymaga nieco więcej czasu, niż inne warzywa. Ma ona również cały szereg wymagań, które należy spełnić, by osiągnąć w konsekwencji pożądane plony. Jedną z nich będzie żyzna gleba, inną odpowiednia temperatura, wahająca się w granicy 25˚C. Papryka lubi również słońce, a więc trzeba jej zapewnić dostęp do promieni słonecznych.
Druga połowa maja to idealny termin, kiedy wysiewamy nasiona papryki do gruntu. Wcześniej jednak należy zahartować sadzonkę, wynosząc ją na zewnątrz przez co najmniej 7 kolejnych dni. W ten sposób roślina przyzwyczai się do panujących warunków atmosferycznych. Jeśli wiemy już ile czasu wschodzi papryka i mamy już za sobą sadzenie nasion papryki, warto jeszcze przybliżyć odpowiednią pielęgnację rośliny, której nie można zaniedbać. Składa się na nią przede wszystkim nawożenie gleby. Idealnie sprawdzi się tutaj nawóz mineralny lub też obornik granulowany. Niektórzy również przycinają paprykę, co ma wpływać na jej rozrost i smak owoców.
Kiedy wysiewamy nasiona papryki
Jedną z metod na to, jak zasiać paprykę jest umieszczanie w ziemi jej pojedynczych ziaren, inną z kolei rozrzucanie kilku na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Idealnym terminem będzie w tym przypadku marzec. Roślina potrzebuje bowiem sporo czasu, by zakwitnąć, a w konsekwencji również dać pożądane plony. Jeśli natomiast chodzi o wysiew papryki do gruntu, powinien on nastąpić w maju, kiedy groźba wiosennych przymrozków nie będzie już tak realna. Zahartowana odpowiednio roślina będzie gotowa na umieszczenie w gruncie, a okres jej owocowania przypadnie na czas letnich upałów, czyli w lipcu i w sierpniu. Przed podjęciem decyzji o uprawie papryki, warto jednak dowiedzieć się nieco więcej o jej potrzebach, gdyż jest to roślina wyjątkowo wymagająca, a dopiero zapewnienie jej odpowiednich warunków może skutkować odpowiednio wysokimi plonami.
Jak długo rośnie papryka z nasion?
Proces ten trwa nieco dłużej, niż w przypadku innych warzyw. Nasiona papryki wysiewane są z reguły w połowie marca. Przygotowanie takiej rozsady może trwać nawet 10 tygodni. Warzywo umieszczane jest w gruncie z reguły końcem maja, kiedy posiada już ono ok. 5-6 liści.
Jak przyspieszyć kiełkowanie nasion papryki?
Aby przyspieszyć kiełkowanie papryki, nasiona należy moczyć w temperaturze ok. 28˚C. Ich zaprawianie następuje wówczas po osuszeniu nasion. Dzięki takim zabiegom można przyśpieszyć wschody nawet o 3 dni.
W jakiej temperaturze wschodzi papryka?
Papryka wchodzi najlepiej w temperaturze, wahającej się w granicach od 20 do 27˚C. Ważna jest przy tym również wilgotność powietrza, która powinna wynosić 60-70%.
Jak uzyskać nasiona z papryki?
Nasiona papryki wyjmuje się z dojrzałego owocu, umieszczając je od razu na talerzyku. Nie muszą być one płukane pod wodą ani też w żaden sposób osuszane. Warto jednak sięgnąć po jednorazowe rękawiczki, zwłaszcza w przypadku ostrych odmian papryki.
Bardzo dziękuję za cenne porady 🙂