Jaka jest wysokość słupów wysokiego napięcia?

Jaka jest wysokość słupów wysokiego napięcia?

Słupy energetyczne są jednym z podstawowych elementów linii elektroenergetycznych. Dzięki nim możliwe staje się przesyłanie energii elektrycznej poprzez przewody robocze. Wysokość słupów wysokiego napięcia jest niezwykle istotnym czynnikiem, warunkowanym przez normy, które gwarantują bezpieczeństwo oraz trwałość ich użytkowania.

Poznaj typy słupów energetycznych

Jeśli chodzi o rodzaje słupów elektrycznych, zależą one w głównej mierze od napięcia, jakie będzie płynąć danymi liniami. Jeśli napięcie jest wyższe, większa będzie również odległość pomiędzy przewodami, a słupami i ziemią. Słupy wysokiego napięcia będą więc znacznie szersze, a także wyższe, niż słupy średniego napięcia czy słupy niskiego napięcia.

Jeśli chodzi o słupy wysokiego napięcia rodzaje zależą również od liczby torów i przewodów odgromowych. Typy słupów energetycznych w tej grupie to słupy jednotorowe (z trzema przewodami fazowymi, składającymi się na jeden tor), słupy dwutorowe (z sześcioma przewodami fazowymi i przynajmniej jednym przewodem odgromowym) oraz słupy wielotorowe, mieszczące więcej, niż dwa tory.

Rodzaje słupów energetycznych determinuje również pełniona przez nich rola w linii. I tak możemy mieć do czynienia z konstrukcjami przelotowymi, gdzie występują słupy przelotowe oraz z konstrukcjami podporowymi. Rzadziej spotykane rodzaje słupów to również słupy przekroczeniowe, krańcowe, kablowe czy rozgałęźne. Wszystkie z nich muszą spełnić odpowiednie standardy i normy oraz dodatkowe wymagania, opracowane przez Polskie Sieci Energetyczne.

bezpieczna odległość od linii wysokiego napięcia

Jaka jest wysokość słupa wysokiego napięcia?

Linie wysokiego oraz najwyższego napięcia wykorzystywane są podczas przesyłu energii elektrycznej na dużych odległościach. Dzięki nim możliwe staje się zmniejszenie strat mocy, przez co przesyłanie energii staje się efektywniejsze. Linie wysokiego napięcia mają 110 kV, zaś najwyższych napięć 220 kV i 400 kV. Łączna długość sieci najwyższych napięć wynosi ok. 15 00 km, a ich wyłącznym operatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Słupy wysokiego napięcia wymiary swoje zawdzięczają przyjętym odgórnie wytycznym, podobnie jak materiał, z którego są konstruowane. Słupy takie wykonywane są z metalu. Jeśli chodzi o wysokość słupa wysokiego napięcia, waha się ona w granicach od 15 do nawet 27 m, choć nie wyklucza się również wyższych konstrukcji. Taka wysokość słupa elektrycznego powoduje, że może on być projektowany jako słup jednotorowy lub dwutorowy. Jeśli chodzi o słupy wysokiego napięcia wysokość samej konstrukcji to nie jedyny czynnik, który warunkuje schemat ich powstawania. Liczy się bowiem także odległość pomiędzy słupami, która powinna wynosić od 250 do 300 m oraz odległość między przewodami, która nie może być mniejsza, niż 3 m.

Czy można przesunąć słup wysokiego napięcia

Jaka jest wysokość słupa energetycznego niskiego napięcia?

Linie napowietrzne niskiego napięcia to takie, które wykorzystywane są celem dostarczenia energii elektrycznej do odbiorców indywidualnych. Stąd też cechuje ich znacznie mniejsza moc. Linie napowietrzne niskiego napięcia rozdzielają, dzięki stacjom transformatorowo-rozdzielczym, energię do prywatnych gospodarstw domowych, a także do niewielkich zakładów przemysłowych, w których zapotrzebowanie na moc wynosi do 70 kV. To nieco mniej, niż jeśli chodzi o linie średniego napięcia.

Wysokość słupa energetycznego niskiego napięcia również określają szczegółowe przepisy. Jak już zostało wspomniane, wysokość słupów wysokiego napięcia waha się w granicach od 15 do 27 m. Jak sytuacja ta wygląda, jeśli chodzi o wysokość słupów energetycznych niskiego napięcia? Słup niskiego napięcia może mieć wysokość od 8 do 10 m, choć zdarzają się również słupy sytuacje, gdy wysokość linii energetycznych będzie nieco wyższa.

typy słupów energetycznych

Słupy wysokiego napięcia wymiary

Rozważając zagadnienia słupów energetycznych, nie sposób nie wspomnieć również o temacie, jakim są oznaczenia słupów energetycznych. Zawierają one informacje o poziomie napięcia, numerze linii, typie i przekroju kabla i roku założenia. Tutaj również znajdują się informacje o użytkowniku . Linie energetyczne niskiego napięcia, linie średniego napięcia oraz linie wysokiego napięcia rozmieszczone są na słupach energetycznych, których wysokość uwarunkowana jest odpowiednimi normami. Jeśli chodzi o słup wysokiego napięcia wysokość konstrukcji powinna wynosić od 15 do 27 m, przy czym mogą to być słupy jednotorowe lub dwutorowe. Słup średniego napięcia może być nieco niższy, zaś słup niskiego napięcia waha się w granicach od 8 do 10 m.

wysokość słupa wysokiego napięcia

Jaka jest bezpieczna odległość od linii wysokiego napięcia?

Wymagania odległościowe, które stosowane są w przypadku sieci elektroenergetycznych, regulują Polskie Normy i przepisy budowlane. Zgodnie z nim linie wysokiego napięcia napowietrzne, których napięcie waha się granicach od 1 do 45 kV, muszą być umieszczone w odległości, wynoszącej minimum 3 m od domu, aby mógł on zostać wybudowany. Jeśli napięcie wynosi 110 kV, odległość ta wzrasta do 4,9 m.

Jak odległość garażu od słupa energetycznego?

Linie napięcia muszą również znajdować się w określonej ściśle odległości od garażu. Jest to 15 m w przypadku linii o napięciu znamionowym, przekraczającym 30 kV, lecz mniejszym niż 110 kV. Jeśli napięcie znamionowe wynosi więcej niż 110 kV, odległość ta powinna wynosić już 5.30 m.

Czy można przesunąć słup wysokiego napięcia?

Słup elektroenergetyczny można przesunąć. Wcześniej jednak należy wystosować odpowiednie pismo do przedsiębiorstwa przemysłowego, które jest jego właścicielem. Istnieje również możliwość wystąpienia na drogę sądową, jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia w tej kwestii.

Czy zakład energetyczny płaci za słupy?

Właściciel działki, na której został postawiony słup, może starać się o odszkodowanie z tego tytułu. Można również zażądać ich usunięcia lub też ustalenia służebności przesyłu za odpowiednią opłatą. To, czy sąd przychyli się do wniosku, w dużej mierze zależy od kwestii indywidualnych. Dlatego też warto skorzystać z pomocy prawnej i wsparcia profesjonalistów, posiadających odpowiednią wiedzę, związaną z tym obszarem działań.

Redakcja

Polecane:

Mydlarnia 4 Szpaki – jak ekologiczne kosmetyki mogą poprawić Twoją codzienną pielęgnację

Mydlarnia 4 Szpaki – jak ekologiczne kosmetyki mogą poprawić Twoją codzienną pielęgnację

Jak dzbanki filtrujące Wessper mogą pomóc w redukcji kamienia w urządzeniach kuchennych?

Jak dzbanki filtrujące Wessper mogą pomóc w redukcji kamienia w urządzeniach kuchennych?

Jak osiągnąć perfekcyjny efekt wet look?

Jak osiągnąć perfekcyjny efekt wet look?

Zviropolis – usługi weterynaryjne na najwyższym poziomie

Zviropolis – usługi weterynaryjne na najwyższym poziomie

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × cztery =