Jaki jest koszt przekształcenia działki rolnej na budowlaną?

Jaki jest koszt przekształcenia działki rolnej na budowlaną?

Osoby będące właścicielami działki rolnej, mogą przekształcić ją w działkę budowlaną, by poczynić na niej różnego rodzaju inwestycje. Jak pokazuje praktyka, jest to jednak proces długi, a czasem również i bardzo kosztowny. Jaki jest koszt przekształcenia działki rolnej na budowlaną i jak tego dokonać? Przedstawiamy szereg przydatnych informacji, które z pewnością pomogą usystematyzować wiedzę w tym zakresie.

Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną?

Przekształcenie działki rolnej w budowlaną stwarza możliwość wybudowania domu jednorodzinnego czy też budynku o innym przeznaczeniu na działce, która do tej pory klasyfikowana była jako rolna. Nic dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje informacji na temat tego, jak przekształcić działkę rolną na budowlaną i jakie będą koszty takich działań. Warto wiedzieć, że odrolnienie wiąże się z koniecznością uchwalenia planu miejscowego albo też zmiany, związanej z przeznaczeniem terenu w decyzji o warunkach zabudowy lub też w miejscowym planie. Dopiero wówczas możliwe jest uzyskanie decyzji, wskutek której następuje wyłączenie danej działki z produkcji rolnej. I choć wydaje się to prostym działaniem, rzeczywistość pokazuje jednak, że jest zupełnie inaczej.

Odpowiedni wniosek należy złożyć w urzędzie gminy. Najlepiej wygląda sytuacja, gdy koszt przekształcenia działki rolnej na budowlaną będzie pokrywała osoba prywatna, która dokonuje zakupu niewielkiego gruntu pod budowę własnego domu. W tym przypadku przepisy są nieco łagodniejsze, a procedura uproszczona. Nieużytki czy grunty klas IV, V czy VI zostają odrolnione na podstawie decyzji władz lokalnych. Natomiast przekształcenie ziemi rolnej na budowlaną, gdy klasa gruntu oznaczona została jako I, II czy III będzie już wyjątkowo trudne. Wymaga to już zgody ministra, co, jak wiadomo, jest znacznie trudniejsze do uzyskania.

jak przekształcić działkę

Ile kosztuje przekształcenie działki rolnej na budowlaną?

Działki rolne są znacznie tańsze, niż budowlane. Nic dziwnego, że stają się one coraz częściej obiektem zainteresowania nie tylko prywatnych osób, ale również i przedsiębiorców czy deweloperów, chcących poczynić na tych terenach kolejne inwestycje. Zanim jednak to się stanie, konieczne będzie przekształcenie działki rolnej na budowlaną na wsi bądź w mieście, jeśli leży ona na jego obszarze. Jeśli chodzi o przekształcenie gruntów rolnych na budowlane koszt ostateczny inwestycji składa się z kilku elementów. Należą do nich m.in. opłata za pełnomocnika, opłata za decyzję o warunkach zabudowy czy opłata skarbowa, związana z koniecznością uzyskania wpisu i wyrysu z Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. A to zaledwie początek opłat, jakie należy ponieść, by doprowadzić do końca przekształcanie działki rolnej na budowlaną.

Znacznie bardziej kosztowne będą w tym przypadku opłaty, związane z wyłączeniem gruntów z produkcji rolnej. Jeśli chodzi o przekształcenie działki rolnej na budowlaną koszt będzie zależny przede wszystkim od klasy gruntu i jego powierzchni. I tak koszt przekształcenia działki rolnej na budowlaną waha się w granicach od 87 435 zł do 437 175 zł, przypadających na każdy hektar działki. To jednak w dalszym ciągu nie koniec opłat. Inwestor zobowiązany jest również do uiszczania przez kolejne 10 lat opłaty rocznej, w wysokości 10% takiej należności. Jak widać, opłata za przekształcenie działki rolnej na budowlaną jest bardzo wysoka, co powoduje, że wiele osób rezygnuje z tego rodzaju inwestycji.

Opłata za przekształcenie działki rolnej

Ile trwa przekształcanie działki rolnej na budowlaną?

Wiemy już jak przekształcić działkę rolną w budowlaną oraz dowiedzieliśmy się ile kosztuje przekwalifikowanie działki rolnej na budowlaną. Z pewnością wiele osób zaskoczyły wysokie koszty tego rodzaju inwestycji, jakie należy ponieść, by móc wbudować dom na gruncie uznawanym za rolny. Ponowne zaskoczenie może również pojawić się na wiadomość, ile trwa odrolnienie działki. Jak się bowiem okazuje, w praktyce może to zająć nawet kilka lat! Czym spowodowane jest aż takie wydłużenie w czasie całego procederu? To, ile trwa przekształcenie działki rolnej na budowlaną wynika z faktu, że dla każdej działki wymagane jest uchwalenie nowego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, co jest czasochłonne dla odpowiednich organów. To z kolei powoduje wydłużenie czasu oczekiwania na przekształcenie działki rolnej pomimo poniesionych kosztów.

Procedura przekształcenia działki

Opłata za przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Wróćmy jeszcze na chwilę do zagadnienia ile kosztuje przekształcenie działki rolnej w budowlaną, gdyż budzi ono zazwyczaj sporo kontrowersji. Jak się okazuje, złożenie dokumentu, jakim jest wniosek o przekształcenie działki rolnej na budowlaną uruchamia prawdziwą lawinę opłat, jakie należy ponieść, by nastąpiło odrolnienie działki budowlanej. Jeśli chodzi o odrolnienie działki koszt wynosi nawet kilkaset tysięcy, w zależności od powierzchni i klasy gruntu. Jeśli jest to grunt I klasy, przekształcenie działki rolnej będzie kosztować 437 175 zł za każdy hektar. Koszt przekształcenia ziemi rolnej na budowlaną, gdy jest to grunt II klasy, będzie wynosił 361 398/ha, natomiast jeśli chodzi o III klasę przekształcenie działki na budowlaną będzie wiązało się z opłatą w wysokości 291 450 zł za hektar. Jeśli chodzi o przekształcenie działki rolnej na budowlaną koszt będzie malał wraz ze zmniejszaniem się klas gruntu.

Czy opłaca się odrolnić działkę

Czy każdą działkę rolną można przekształcić w budowlana?

Przekwalifikowanie działki rolnej na budowlaną nie zawsze jest możliwe. Jak mówi ustawa z 3 lutego 1995 r., odrolnić można te grunty, które zostały zakwalifikowane jako nieużytki lub też grunty z najniższą przydatnością produkcyjną (np. IV czy V klasy).

Jak uzasadnić wniosek o przekształcenie działki rolnej na budowlana?

Wniosek o przekształcenie działki musi być odpowiednio uargumentowany. Argumenty te mogą być związane np. z koniecznością zapewnienia swojej rodzinie dachu nad głową czy też bliskość innych działek o charakterze budowlanym.

Czy opłaca się odrolnić działkę?

Przekształcenie gruntu rolnego na budowlany to często żmudny i skomplikowany proces, a podjęcie takiego wzywania nie zawsze kończy się sukcesem. Dlatego też wiele osób rezygnuje z tego typu działań, choć jeśli przekształcenie działki się uda, będzie to wiązało się z dużymi oszczędnościami oraz wzrostem wartości gruntu.

Ile kosztuje odrolnienie ziemi klasy 3?

Klasa bonitacyjna gruntu warunkuje koszty odrolnienia działki. Jak wiadomo, im wyższa będzie klasa, tym wyższe będą również koszty jej odrolnienia. Za odrolnienie hektara działki III klasy, przewidziano opłatę w wysokości 150 000 do nawet 200 000 zł.

Redakcja

Polecane:

Ciemne kuchnie – czym powinny się charakteryzować tego typu wnętrza?

Ciemne kuchnie – czym powinny się charakteryzować tego typu wnętrza?

Beton w architekturze: Elegancja i solidność balustrad betonowych

Beton w architekturze: Elegancja i solidność balustrad betonowych

Jak korzystać z klimatyzacji, aby była najbardziej efektywna

Jak korzystać z klimatyzacji, aby była najbardziej efektywna

Zolta.pl – Twoje Miejsce na Odkrywanie Najnowszych Trendów Wnętrzarskich

Zolta.pl – Twoje Miejsce na Odkrywanie Najnowszych Trendów Wnętrzarskich

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + szesnaście =