Leasing z niskim kosztem finansowania. Gdzie go szukać?
Planujesz wziąć samochód w leasing? Z pewnością zależy ci na tym, by koszty finansowania były jak najniższe. Gdzie szukać takich ofert? Masz do dyspozycji co najmniej kilka godnych uwagi miejsc. Warto również sprawdzić, co oznacza leasing zerowy oraz czy opłaca się z niego korzystać.
Koszty leasingu – co się na nie składa?
Koszty leasingu obejmują różne opłaty i wydatki związane z procesem leasingu pojazdu lub innego aktywa. Co się do nich zalicza?
- Miesięczna rata leasingu – to podstawowy koszt finansowania. Składa się on z części kapitałowej i odsetkowej. Pierwsza z nich jest ustalana na podstawie początkowej ceny samochodu. Leasingobiorca z każdą kolejną ratą spłaca kwotę odpowiadającą spadkowi wartości leasingowanego przedmiotu w czasie. Część odsetkowa pełni natomiast funkcję wynagrodzenia dla podmiotu finansującego. Wysokość odsetek jest uzależniona od stopy procentowej WIBOR oraz uwzględnia marżę firmy leasingowej. Oprocentowanie leasingu może być stałe lub zmienne.
- Opłata wstępna – jest ona ustalana przez firmę leasingującą. Wpłacenie czynszu inicjalnego obniża wysokość miesięcznych rat, ponieważ część wartości pojazdu jest pokrywana już na początku. Najczęściej opłata wstępna wynosi od 10% do 45%.
- Koszt wykupu pojazdu – on także ma wpływ na wysokość miesięcznej raty. Im wyższy koszt wykupu, tym rata może być niższa. Procentową kwotę wykupu określa się w umowie i może ona wynosić od 1% do nawet 50%.
- Ubezpieczenie GAP – jest to ubezpieczenie od straty finansowej/utraty wartości pojazdu. Zapewnia ono ochronę leasingobiorcom przed stratami finansowymi w razie wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży auta. Dzięki temu mogą oni spłacić pozostałe raty zgodnie z harmonogramem.
- Inne opłaty, kary umowne – firma leasingowa może obciążyć leasingobiorcę dodatkowymi opłatami, ale tylko w określonych sytuacjach, które są dokładnie opisane w umowie. Kary umowne mogą zostać naliczone na przykład, gdy klient zerwie umowę leasingu lub będzie rażąco naruszał jej postanowienia.
Najlepszy leasing samochodu to taki, w którym koszty finansowania są najniższe. Każda umowa ma jednak wiele zmiennych. Wybranie tej, która jest najbardziej opłacalna, nie zawsze jest łatwe.
Gdzie szukać taniego leasingu?
Istnieje kilka miejsc, od których możesz zacząć poszukiwania. Pamiętaj jednak, że ostateczne warunki umowy zależą od wielu czynników, takich jak wartość samochodu, okres leasingu, rodzaj ubezpieczeń itp. Zawsze należy dokładnie zapoznać się z warunkami konkretnej umowy – niezależnie od tego, gdzie chcesz z niej skorzystać.
Gdzie szukać leasingu na dobrych warunkach?
- Firmy leasingowe – to najbardziej podstawowa opcja. Możesz skontaktować się z firmami, które specjalizują się w finansowaniu dowolnych pojazdów lub określonej marki.
- Banki – wiele z nich oferuje usługi leasingu dla przedsiębiorców. Skorzystanie z oferty banku zwykle wiąże się z wysokim bezpieczeństwem i klarownymi zasadami współpracy.
- Dealerzy pojazdów – niekiedy oferują klientom usługi leasingu lub innych form finansowania. Warto się zorientować, czy oferują również pojazdy marki, która cię interesuje.
Porównaj oferty od różnych dostawców leasingu, aby wybrać tę, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom finansowym. Dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z doradcą (szczególnie, jeśli chcesz sfinansować auto firmowe), aby uzyskać profesjonalną radę związaną z twoją sytuacją finansową.
Leasing 101, 102, 103% – co to znaczy?
Na rynku leasingowym coraz częściej można spotkać oferty typu 101, 102 lub 103%. Na czym one polegają? W tym przypadku 100% oznacza wartość pojazdu, natomiast wszystko to, co powyżej, czyli 1, 2, 3% – to koszt finansowania. Jest on zatem bardzo niski. Niekiedy można nawet znaleźć oferty z leasingiem zerowym, w którym spłata wynosi 100% wartości samochodu.
Jeśli interesują cię takie niskokosztowe, bądź bezkosztowe oferty, zawsze dokładnie czytaj warunki umowy i upewnij się, że są one dla ciebie zrozumiałe. Zdarza się, że leasingodawcy kuszą klientów darmowym leasingiem. W rzeczywistości, oprócz obiecywanych 100 albo 103%, czekają na nich również opłaty dodatkowe. Pamiętaj także, że na wysokość leasingu o oprocentowaniu zmiennym wpływają wahania stóp procentowych.
Najważniejsze jest zatem dokładnie zapoznanie się z warunkami umowy i upewnienie się, że niskie koszty nie są wyłącznie chwytem marketingowym.
Jeśli szukasz godnej zaufania oferty od sprawdzonego leasingodawcy, świetnym wyborem może się okazać produkt oferowany przez Toyota Leasing – chodzi o Leasing KINTO ONE. Mogą z niego skorzystać również osoby fizyczne.
Leasing na korzystnych warunkach jest możliwy, jednak warto wiedzieć, gdzie go szukać i na jakie kwestie zwracać szczególną uwagę.